Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na Górze zagra koncert w Poznaniu!

11.10.2016
Autor: inf. pras.
zespół Na Górze podczas kkoncertu

W piątek 21 października o godz. 20 w Centrum Amarant w Poznaniu wystąpi legendarny zespół muzyków z niepełnosprawnością Na Górze znanego m.in. z utworu „Walczyk z debilem. Wstęp kosztuje 5 zł.

Na Górze to rockowy zespół złożony m.in. z muzyków z niepełnosprawnościami, choć w przypadku twórczości zespołu nie ma to najmniejszego znaczenia - bezkompromisowo pokazują, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami.

Na Górze nagrało w ubiegłym roku płytę „Nie ma dwóch światów”, na której gościnnie zaśpiewała Ania Brachaczek (Biff, Siq). Poznański koncert będzie ich kolejnym scenicznym spotkaniem. Niedawno zespół zdobył większą popularność piosenką „Walczyk z debilem”, o której pisaliśmy na portalu Niepelnosprawni.pl.

Ekspresja i żywiołowość

W skład grupy Na Górze wchodzą m.in. osoby, które przez społeczeństwo są uznawane za te z niepełnosprawnością. Obok nich, równorzędnie występują muzycy tzw. pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich. To nie jest zespół stworzony dla terapii. To efekt spotkania kilku ludzi, którzy chcą zaśpiewać i zagrać coś dla nich ważnego. Ważnego nie tylko dla tych „z niepełnosprawnością”.

Najmocniejszą stroną Na Górze są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków.

Na Górze prowadzi właśnie społecznościową zbiórkę, której celem jest wydanie nowej płyty pt. „Mieszanka wybuchowa”. Bedzie to kilkanaście nowych piosenek, a wśród nich kilka ostrych, radykalnych protest-songów z nowego oblicza Na Górze i kilka łagodnych, szczerych utworów, jakie zawsze tworzył zespół. W niektórych z nich wystąpili goście: Budyń, Emilia Komarnicka, Alek Korecki, Czesław Mozil, Ewa Pitura, Dawid Portasz.

Szczegóły finansowania płyty oraz późniejszej możliwości otrzymania jej pocztą na stronie zespołu Na Górze.

Więcej o koncercie w Poznaniu na facebooku.


Grupa powstała w 1994 roku (w 2008. dwóch muzyków przeszło z niej do zespołu Strachy Na Lachy). Działa niezależnie, ma swoją bazę w Pile, w woj. wielkopolskim. Grała m.in. z zespołami: Hey, Kult… Na jej płytach słychać m.in. T. Budzyńskiego (Armia), M. Cieślaka (Ścianka), Litzę (Luxtorpeda), A. Brachaczek (Biff), J. Kleyffa… Obecnie nagrywa piątą płytę.

Zespół niedawno otrzymał wyjątkowe wyróżnienie - Złotego Gołębia. Jest to przechodnia statuetka Organizacji Narodów Zjednoczonych, stworzona w 60. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Otrzymują ją osoby, organizacje, grupy które poprzez swoją działalność zwracają publiczną uwagę na podstawowe prawa godności i szacunku dla każdego człowieka. Po świecie wędruje 30 takich gołębi - przez pewien czas gościły m.in. u Dalajlamy, a w Polsce u Lecha Wałęsy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas