Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta Parkingowa 2017

30.06.2014
Autor: Oprac. Beata Rędziak

Karta Parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na „kopertach”. Jest wydawana na osobę (nie na samochód) lub placówkę. Sprawdź, jak możesz ją uzyskać.

AKTUALIZACJA: 10.01.2017


Szukasz odpowiedzi na pytania socjalno-prawne dotyczące niepełnosprawności? Zadaj pytanie naszym doradcom i prawnikom w zakładce „Zapytaj doradcę”!


Karta parkingowa jest dokumentem o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Jednak w poszczególnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego dla danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne ulgi i uprawnienia dla osób z niepełnosprawnością.

Kto może otrzymać kartę parkingową?

Zgodnie z ustawą z 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1446) imienną kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

UWAGA! Obowiązujące wcześniej karty parkingowe straciły ważność 30 czerwca 2015 r.

Od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:

 • osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
 • osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna),
 • osoba do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się.

W orzeczeniu o niepełnosprawności w punkcie 9 musi być zaznaczona przesłanka określona w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) o wskazaniu do wydania karty parkingowej.

W przypadku osób z niepełnosprawnością zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Natomiast osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, niezależnie od kodu w orzeczeniu, nie otrzymują już karty parkingowej.

Osoba prywatna otrzymuje kartę parkingową na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat.


Przeczytaj nasz poradnik, w którym tłumaczymy, kto i w jaki sposób może starać się o nową kartę parkingową.


Karta parkingowa dla placówki

Kartę parkingową może uzyskać także placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Placówka może otrzymać kartę parkingową na 3 lata pod warunkiem, że samochód jest własnością placówki.

Przeczytaj więcej o kartach parkingowych dla placówek.

Gdzie można wyrobić kartę parkingową?

Kartę parkingową wydaje przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Za wydanie karty parkingowej pobiera się opłatę w wysokości 21 zł na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 843) w sprawie wysokości opłaty za wydanie karty parkingowej oraz warunków dystrybucji blankietów kart parkingowych.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Do otrzymania karty parkingowej potrzebne będą:

 • wniosek o wydanie karty parkingowej,
 • jedna fotografia o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm, odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami,
 • dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej,
 • składając wniosek przedstawia się do wglądu oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień - wraz ze wskazaniem do karty parkingowej.

UWAGA! Osoby, które po 1 lipca 2014 r. muszą uzyskać nowe orzeczenie ze wskazaniem do uzyskania karty parkingowej – najpierw muszą stanąć na komisji orzekającej, a dopiero potem, w razie uzyskania uprawnienia do otrzymania karty, uiścić opłatę za jej wyrobienie.

Co daje karta parkingowa?

Osoba niepełnosprawna mająca znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych.

Przepis ten dotyczy również:

 • kierującego pojazdem przewożącego osobę o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się,
 • pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, pozostających pod opieką tych placówek.

Wszystkie przepisy dotyczące karty parkingowej stosują się także do osób, które posługują się kartą parkingową wydaną poza granicami Polski.

Kartę parkingową należy umieścić za przednią szybą pojazdu samochodowego, w miejscu widocznym, eksponując jej zabezpieczenia, tak, by możliwe było odczytanie jej numeru i daty ważności.

Karta parkingowa potwierdza uprawnienia: do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do następujących znaków drogowych:

 • B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
 • B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
 • B-3a zakaz wjazdu autobusów
 • B-4 zakaz wjazdu motocykli
 • B-10 zakaz wjazdu motorowerów
 • B-35 zakaz postoju
 • B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste
 • B-38 zakaz postoju w dni parzyste
 • B-39 strefa ograniczonego postoju

znak zakazu ruchu w obu kierunkachZnak zakazu wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowychZnak zakazu wjazdu motocykli

Znak zakazu wjazdu motorowerówZnak zakazu postojuZnak zakazu postoju w dni nieparzyste

Znak zakazu postoju w dni parzyste Znak strefy ograniczonego postoju

Wzór karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością

Wzór karty parkingowej określony jest w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych.

Awers:

Awers karty parkingowej dla osoby prywatnej. Po lewej: miejsce na datę ważności, numer i organ wydający, a także symbol osoby na wózku. Po prawej: napis

Rewers:

Rewers karty parkingowej dla osoby prywatnej. Po lewej: miejsce na wpisanie imienia i nazwiska, zdjęcie oraz podpis. Po prawej: pouczenie


Przeczytaj więcej o nowych przepisach o kartach parkingowych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • karta parkingowa dla inwalidów
  Różański Tomasz
  23.11.2018, 19:55
  paradoks przyjechałem do ośrodka rehabilitacyjnego w Zgorzelcu jest tam 5 miejsc z kopertą reszta bez te z kopertą były zajęte więc zaparkowałem obok wystawiłem za szybą kartę p . jak wróciłem miałem już mandat za to że nie zapłaciłem parkometru pojechałem wyjaśnić sprawę i panie stwierdziły że miałem obowiązek poszukać parkometru i zapłacić
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa otrzymana w Kanadzie
  Mieczyslaw Kolosowski
  09.11.2018, 20:21
  Czy honorowana jest kanadyjska karta parkingowa tej osoby, ktora przebywa w Polsce.
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego?
  Roman
  12.10.2018, 12:57
  Dlaczego nie otrzymałem karty parkingowej mimo, ze mam niepełnosprawnośc ze znacznym stopniem?
  odpowiedz na komentarz
 • Czy jest możliwośc uzyskania karty?
  Sandra
  28.06.2018, 21:45
  Witam Mam orzeczenie od 5 lat z kodem O5-R.Ale nie miałam w tedy prawa jazdy jak dostałam orzeczenie na stałem czy jest możliwość dostania teraz tej karty.W orzeczeniu zostało napisane ze nie obejmuje mnie to.
  odpowiedz na komentarz
 • parkowanie na chodniku
  Anna Wroczynska
  05.06.2018, 16:22
  Mam karte parkingowa i zatrzymalam sie na chodniku (nie bylo zadnego znaku) niedaleko bankomatu. Nie bylo pieszych, zadnego ruchu na waskiej ulicy. Zobaczyl to zastepca komendanta i w sposob pokazujacy wladze, kazal mi przestawic auto. W poblizu nie bylo wolnego parkingu a ja z chorym kregoslupem (mialam operacje), bardzo zmeczona upalem, musialam wybrac pieniadze, co zajelo mi ok.5 min. Po powrocie czekal na mnie policjant i zaprosil mnie na komende. Zadecydowal, ze mam zaplacic mandat 100 zl I 1 punkt kary. Jestem emerytka, mam prawo jazdy od 1975 roku i zadnego mandatu, zadnego wypadku. Czy moj przypadek jest az tak razacy, ze nalezy mi sie jakakolwiek kara?
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego?
  M
  12.05.2018, 18:12
  Jak mam wysiąść z samochodu na osiedlu przy bloku jak jest zakaz zatrzymywania i co istotne przy ulicy dojezdzajacej na parking ślepa a wykazie znaków niema zakazu zatrzymania druga sprawa wykorzystywanie karty na osoby nie posiadający prawo jazdy cwaniacy wykorzystują uprawnienie babci dziadka nie wykonując przewozu dla osób nie będący kierowcą karta w innym kolorze np zielonym a i większe zainteresowaniem straży miejskiej na cwaniactwo
  odpowiedz na komentarz
 • Opiekun inwalidy
  Sylwester Ślesiński
  09.05.2018, 10:39
  Czy opiekun inwalidy, może parkować na "kopertach" kiedy jeździ załatwiać jego sprawy ale bez podopiecznego?
  odpowiedz na komentarz
 • WITAM
  ZMARTWIONY
  08.05.2018, 22:30
  JESTEM PO KOMISJI PRZYZNALI MI STOPIEŃ UMIARKOWANY NA STAŁE ... Z SYMBOLAMI 02-P , 05-R , 09-M W PUNKCIE 9 ....MAM ... NIE SPEŁNIA . CZYLI NIE PRZYZNAŁ MI LEKARZ KARTY PARKINGOWEJ TO PO CO SYMBOL 05-R ??? MIAŁEM STOPIEŃ ZNACZNY TERAZ ZNIÓSŁ......W ORZECZENIU JEDNO PRZECZY DRUGIEMU .... LECZĘ DWA NOWOTWORY , CZEKA MNIE OPERACJA WSTAWIENIA ENDOPROTEZ .. ...CHORY KRĘGOSŁUP ....ZAWAŁ ...OPERACJA GUZA PRZYSADKI ....BRAK WORECZKA ŻÓŁCIOWEGO .....PRZEPUKLINA PACHWINOWA DO OPERACJI....DWIE OPERACJE TARCZYCY I PRZYTARCZYC ITD...CZY KTOŚ MI MOŻE NAPISAĆ CZY MAM PRAWO SIĘ ODWOŁAĆ ???? CO O TYM MYŚLICIE ??? POZDRAWIAM DZIĘKUJĘ
  odpowiedz na komentarz
 • B-3a
  mm
  12.03.2018, 16:43
  Brak znaku B-3a zakaz wjazdu autobusów
  odpowiedz na komentarz
 • do plujących jadem
  pr
  26.02.2018, 10:24
  nie rozumiem waszych postów "widziałem ON, że dziarskim krokiem idzie do samochodu" i co to ma za znaczenie? a widział ktoś jego dokumentacje medyczną?skąd wiecie co jej jest?, Wy faktycznie widzicie ON jak dziarskim krokiem idzie np 30 razy na rok.... a widzieliście jak pozostałe 335 dni w roku nie potrafi wstać z łóżka? Sypiacie z taką osobą? żyjecie? Czy tylko z okien patrzycie i oceniacie? Po co te całe komisje lekarskie skoro taki cieć z parapetu naocznie widząc dziarski krok dzwoni na policje? Dlaczego nie akceptujecie prawa, skoro ktoś dostał tzn że ma jakiś uszczerbek na zdrowiu. Skoro Przepis ten dotyczy również: kierującego pojazdem przewożącego osobę o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się, czy pracowników placówek zajmujących się opieką... To co wszyscy maja udawać że cierpią? kuśtykając do samochodu? Takie jest prawo, a oni mają do tego prawo.... A to że prawo jest dziurawe to potem jest wykorzystywane przez osoby z kręgu a nie przez same ON
  odpowiedz na komentarz
 • wymiary koperty
  6zbi
  10.02.2018, 11:17
  podaj wymiary koperty
  odpowiedz na komentarz
 • Kiedy skończy się udawanie dla niektórych
  Przechodzień
  20.12.2017, 12:03
  Liczę że w końcu może i Policja z automatu zacznie sprawdzać tych co posługują się kartami nie na ich nazwisko czy tez wydana z drugiego końca Polski a co bardziej bezczelni nieważnymi , wydanymi z przed 2014r Może ujednolicić wzór karty dosłownie i opublikować łącznie z danymi na jednej tylko ze stron Pisze to bo mnie nosi jak widuję np. pod marketami cwaniaków parkujących np. kobieta ok 38 - 42 lata auto coupe buty szpile ok 10 cm jak nie wyższe i karta wydana w 2013r na bezterminowo i wbija po perfumy . A ludzie nawet z widocznym kalectwem nie mają jak zaparkować bo tak p. " inwalidka chyba umysłowa " zajęła trzy miejsca parkingowe . Jestem frajerem bo mam zasady jak to się teraz mówi ale bezczelności i chamstwa nie cierpię pozdrawiam i liczę na eliminację patologii
  odpowiedz na komentarz
 • Padaczka
  Mariola Konecka
  22.11.2017, 19:56
  Niech ktoś czy w tym kraju mogę dostać kartę parkingową na córkę 23 lata chorą na padaczkę
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawny z Ostrowa
  włodek
  22.11.2017, 10:36
  Jola, to nic. Ja mieszkam w Ostrowie wielkopolskim w strefie płatnego parkowania.Mam uprawnienia osoby niepełnosprawnej wraz z żoną. Posiadamy oboje karty dla osób niepełnosprawnych. Ponadto mamy wykupiony identyfikator dla osób niepełnosprawnych. Okazuje się,że nie mogę parkować na kopercie, bo mam wykupiony identyfikator mimo posiadanych wszystkich uprawnień do parkowania. I bądź tu mądrym.
  odpowiedz na komentarz
 • Astma, ciężka obturacja oddechowa
  Czy chory z takim schorzeniem może otrzymać kartę parkingową?
  29.10.2017, 21:46
  Czy chory na astmę i POChP, może otrzymać kartę parkingową. Mam trudności w poruszaniu się ze względu na szybkie zmęczenie przy wysiłku. Zimno i gorące lato, to duże wyzwanie. Samochód jest dużym ułatwieniem, szczególnie przy zakupach żywności. Zapalenie oskrzeli przy ciężkiej obturacji (wynik spirometrii) to gwarantowany szpital.
  odpowiedz na komentarz
 • co raz uboższe karty parkingowe
  Jola z Gniezna
  24.10.2017, 19:14
  Proszę niech ktoś podpowie jak się mają uprawnienie wynikające z Karty Parkingowej dotyczącej np. znaku B-39 (strefa ograniczonego postoju) bo ja zaobserwowałem( w mieście +_ 90 tyś) że w/w strefa sukcesywnie została zastąpiona znakiem "Płatne Parkowanie" i tu moje pytanie : czy karta parkingowa ma być pomocą dla niepełnosprawnych, czy mydleniem oczu!! bo jak wygląda na kopertach to każdy kierowca niepełnosprawny wie.Parkują nadal osoby które po wyjściu z pojazdu, walą kopytami jak młode wojsko!!! Ale nie tylko ich bezczelność należy krytykować, przede wszystkim LEKARZY ORZECZNIKÓW,którzy mają w d---e niepełnosprawnych i wydają uprawnienia do Karty kolesiom lub nie wykluczone opłaconym klientom. Tutaj należy tylko pochwalić takie miasta jak Białystok,Olsztyn,Częstochowa,Katowice,Zielona Góra i Świnoujście, których lokalne władze w należyty sposób honorują Karty Parkingowe osób niepełnosprawnych i zezwalają na parkowanie w całej strefie płatnego parkowania.(o ile w między czasie nie nastąpiły zmiany) Dzięki im za to!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Miejsce parkingowe..
  Prospeo
  24.10.2017, 13:07
  Wnioskowałem o wyznaczenie potrzebnego miejsca z tym, że miejsce to jest zbyt ciasne i nie gwarantuje otworzenia drzwi.... samochody często może i nawet po złości parkują tuż przy samych drzwiach co uniemożliwia nawet podejście a o otwieraniu to można pomarzyć? Rozumiem, że jedynym sposobem wtedy jest wsiadanie przez... bagażnik? Służby nic sobie z tego nie robią.
  odpowiedz na komentarz
 • Relacja do karty n plus
  Józef Sobczyński
  20.10.2017, 13:59
  Posiadam kartę parkingową, ale ostatnio pobrano ode w Warszawie mnie opłatę twierdząc, że na płatnych parkingach honorowana jest jedynie karta "N+". Jak to się ma do przepisów o karcie parkingowej? Zgodnie z informacjami zawartymi na stronach ZDM, karta "N+" jest wydawana "kierującym osobom niepełnosprawnym posiadającym kartę parkingową", przy czym ważne jest tutaj określenie "kierującym", co wypacza sens karty parkingowej, jako że "N+" nie przysługuje osobom, które mają kartę parkingową ale osobiście nie kierują pojazdem!
  odpowiedz na komentarz
 • dotyczy karty parkingowej
  i.s
  12.10.2017, 18:57
  Czy karta praysługuje osobie, która ma chore dziecko (chore oczy), ale dziecko jest sprawne fizycznie.
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa
  Endzi
  11.10.2017, 18:42
  Śledząc zmiany przepisów wiadomo,że osoba o umierkowanym stopniu o wskazanych symbolach,znacznych ograniczeniach w poruszaniu się ora orzeczeniu wydanym na stałe,powinna otrzymać kartę na 5 lat.Dlaczego zatem będąc taką osobą otrzymałam kartę na okres 2 lat?A orzeczenie ze stałego stało się czasowe?Dzieje się źle,miejsca są wolne a nam odbiera się uprawnienia,temu miały służyć zmiany?
  odpowiedz na komentarz
 • Nikt inny nie może otrzymać karty?
  Emi
  23.09.2017, 16:09
  Jestem osobą z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu choroby płuc (czyli nie mam tych znaczków, które uprawniają do posiadania karty). Przejście każdych kilku metrów to dla mnie jak maraton, a jak dobrze wie każdy kierowca, parkowanie w mieście to wyczyn i rzadko udaje się zaparkować blisko miejsca docelowego. Stąd moje pytanie - czy osoby nie wymienione tam wyżej nie mają żadnej możliwości na przyznanie takiej karty?
  odpowiedz na komentarz
 • Wyłączony parking z innego kraju
  Yrij
  18.09.2017, 17:43
  Jestem niepełnosprawny, ale mieszkam w innym kraju. W moim kraju takie karty nie są wydawane. Wyjeżdżam do Polski. Jak radzić sobie z parkowaniem? Mam samochód z odznaką i certyfikatem wydanym w moim kraju, w którym została utworzona grupa osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Parking dla osób niepełnosprawnych
  Yrij
  18.09.2017, 17:37
  Jestem niepełnosprawny, ale mieszkam w innym kraju. W moim kraju takie karty nie są wydawane. Planuję podróżować samochodem w Polsce. Jak radzić sobie z parkowaniem? Mam samochód z odznaką i certyfikat wydany w moim kraju z przypisaniem grupy osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • ile kart na jedno orzeczenie??
  mieszkaniec
  13.09.2017, 14:49
  Jak wygląda wydawanie kart ? jest to jedna karta na orzeczenie czy można kilka wyrobić i jak zweryfikować ponieważ u mnie na osiedlu od niedawna pewna rodzina ma trzy karty w trzech samochodach , Pani chyba pielęgniarka środowiskowa ,Pan możliwe że były policjant i syn na taxi . Parkują na wolnych miejscach a ostatni z rodziny stawia na kopertę jet to trochę słabe wobec innych
  odpowiedz na komentarz
 • Przejściowa karta parkingowa
  Ogaruus
  12.09.2017, 12:44
  Czy istnieje coś takiego jak przejściowa karta parkingowa? 31.08.2017 skończyło mi się orzeczenie o niepełnosprawności oraz karta parkingowa. Jestem w trakcie przedłużania orzeczenia, ale musiałam donieść dodatkowe dokumenty i proces orzekania się wydłużył, a ja zostałam bez ważnej karty parkingowej której bardzo potrzebuję.
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Tomasz
  01.09.2017, 20:37
  Czy może okazywać i parkować na takim miejscu osoba zdrowa okazująca się uw karta bo ma chorą małżonkę i wykorzystująca fakt iż ma lekarza w rodzinie i nie posiadająca wcześniej takowej.
  odpowiedz na komentarz
 • Znak B-36
  Ojciec niepełnosprawnego dziecka
  22.08.2017, 17:12
  Według mnie dużym błędem jest brak możliwości niestosowania się do znaku B-36 zakazu zatrzymywania się. Wydaje się tutaj brak logiki jeśli można niestosować się do znaku zakazu postoju gdzie następuje długotrwałe zajęcie określonego miejsca na jezdni przez pojazd a do tego drugiego, gdzie tylko chwilowo następuje zatrzymanie pojazdu to nie. Jest bardzo wiele sytuacji w których właśnie jest konieczne zatrzymanie się w miejscu ograniczonym tym znakiem aby wysadzić na przykład osobę niepełnoisprawną i czasami nie ma innej możliwości jak złamanie takiego zakazu. Prawodawca w tej materii powinien się zastanowić nad uwzględneniem poprawki i uwzględnieniem znaku BN-36 w uprawnieniach posiadaczy karty parkingowej.
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie do zazdrosnikow.
  R.K
  06.07.2017, 13:21
  Jestem matką dziecka niepełnosprawnego od urodzenia. Ja jestem w pełni sprawna i jestem posiadaczką karty parkingowej. Przed moim blokiem jest 5 miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych ja zajmuje 1 takie miejsc. Moje pytanie jest czy za każdym razem musze przewozić dziecko żeby tam parkować? A czy ja wiem kiedy będę musiała jechać do lekarza? Szpitala po zakupy dla syna a jak dostanie atak to co będę miała czaś żeby cały blok obiegać po auto a kto wtedy mi dziecka przypilnuje ? Te wasze brednie na temat oszust są na poziomie podstawówki. Odaj mi zdrowie swojego dziecka ja oddam Ci kartę parkingową wszystkie pieniądze mieszkanie samochód i ubrania wszystko Ci oddam. Mam cholernie ciężko i te głupie komentarze i spojrzenia ityruja mnie maxymalnie brak wyobraźni brak swojego życia brak zajęcia i zazdrość to widze i żal mi takich ludzi.
  odpowiedz na komentarz
 • oddam chorobę
  Anna
  05.07.2017, 09:15
  mam SM, jeszcze jestem w miarę sprawna,ale są dni gdy zawroty głowy są tak silne,że trudno zrobić parę kroków bez opieki drugiej osoby...zdarzyło się raz, ze potoczyłam się prosto na samochód w ruchu, na parkingu podziemnym...są też dni, że czuję się dobrze i nie wyglądam na osobę chorą, napotykam wówczas na wymowne spojrzenia i niewybredne komentarze...proszę o chwilę refleksji przed dokonaniem krzywdzącego osądu.
  odpowiedz na komentarz
 • naciaanie
  Balsam
  01.07.2017, 13:32
  w mojej okolicy jest wielu "niepełnosprawnych", którzy niepełnosprawnego trzymają w domy a sami jeżdzą po okolicznych sklepach i staja na miejscach dla niepelnosprawnych . Nie mam nic przeciw kartom dla niepelnosprawnych jeżeli jest ona uzywana wówczas gdy przebywa w samochodzie niepełnosprawny a takie zachowanie jak opisałem to jest zwykłe oszustwo i drażnienie innych, którzy to obserwują i ie mają gdzie zaparkować . Ponadto uważam ,że jeżeli osoba niepełnosprawna jest przewozona spotadycznie to osoba, która jeżdzi samochodem bez tej osoby nie powinna zajmować miejsca dla osób niepełnosprawnych aw sytuacji jeżeli zachodzi potrzeba przewiezienia takiej osoby to mozna zawsze podjechac na miejce dla niepełnosprawnych i tam zaparkować . Wiekszośc osob, ktore posługują sie kartami osób niepełnosprawnych ( same nie są osobami niepełnosprawnymi to naciągcze którzy sądzą że to im się nalezą wszystkie przywileje wyniające z niepelnosprawności osoby niepłnosprawnej która w tej chwili nie korzysta z samochodu. Tak te osoby mają przywileje osób niepełnosprawnych ale tylko wowczas gdy osoba towazysząca przewozi niepełnosprawnego. Miejcsca parkingowe to niejest miejsce do przetrzymywania swojego samochodu . Powinno się ak znowelizować przepisy aby wynikałao z nich , że miejsce to nie powinno być zajmowane na przetrzymywanie samochodow osob ktore na codzien nie przewoża osób niepełnosprawnych. Dlatego powinny być min dwie karty parkingowe dla niepełnosprawnych tj. karta uprawniająca do stałego prkowania na tych miejscach dla osób niepełnosprawnych bedącymi kierowcami oraz karta do zatrzymywania sie w celu załatwienia sprawy ibez mozliwości stałego przetrzymywania samochodow na miejcach dla niepełnosprawnych dla osób które nie są niepełnosprawne a korzystają z samochodu i karty dla osób niepełnosprawnych bez tych osób. Takie osoby powinny być karane tak jak za zaparkowanie bezprawnie na miejcu dla niepełnosprawnych . Bo może być taki przypadek ,że osoby sporadycznie przewożące osoby niepełnosprawne zajmą wszystkie miejca a osoba naprawdę niepełnosprawna poruszająca sie samochodem lub osoby przewożące niepełnosprawnego nie bedą miały miejsca dla osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • kombinowanie
  mam pytanie
  25.06.2017, 13:18
  warszawa-facet mając kartę parkingową ,przetrzymuje samochód z innej dzielnicy jakiegoś znajomego,samochód ten stoi już kilka miesięcy na kopercie dla niepełnosprawnych . Jak mu zwrócono uwagę że żle robi bo blokuje miejsce osobą które są mobilne i potrzebują korzystać z takiej koperty bo jeżdżą co dzień ,ale nie mogą parkować na tej kopercie bo stoi samochód nie jeżdżony ale ma kartę parkingowa na kolesia a samochód jest innego kolesia ,ten co ma kartę parkingową mówi że jest przepis że morze stawiać każdy samochód jaki chce ,nie musi być jego . ale mam pytanie czy takie blokowanie koperty jest głupotą tego człowieka czy to jest normalna sytuacja.
  odpowiedz na komentarz
 • Do zazdrosnikow
  Chora
  17.06.2017, 21:31
  Mam bialaczke i od wielu lat astme oskrzelowa.otrzymalam st. niepelnosprawnosci znaczy.i z tego tytulu karte parkingowa.i uwaga nie wygladam na osobe uposledzona ruchowo. Choc w kazdej chwili moge zemdlec lub zaslabnac w drodze do sklepu. Jesli mnie obserwyjesz i chcesz zwrocic uwage lub rzucic jakis komentarz. zastanow sie czy chcialbys znaleźć sie w mojej skórze!! !
  odpowiedz na komentarz
 • Mam pytanie
  punto
  08.06.2017, 00:52
  Czy moja karta parkingowa będzie ważna w USA? Jeśli nie, tak jak prawo jazdy, gdzie mogę wyrobić sobie międzynarodową kartę osoby niepełnosprawnej?
  odpowiedz na komentarz
 • gdyby policja trochę myślała
  www
  18.05.2017, 14:21
  Dziwi mnie postawa większości policjantów dlatego że większość z nich nie sprawdza czy samochodem zaparkowanym na kopercie przyjechała osoba niepełnosprawna czy tylko ktoś z rodziny. Pewnego razu kiedy wezwałem patrol aby takiego delikwenta sprawdzili, owszem przyjechali zobaczyli że legitymacja jest za szybą i chcieli odjechać dopiero kiedy zwróciłem im uwagę że samochodem tym przyjechała osoba która raczej jest zdrowa to stwierdzili że przecież legitymacja jest, wyjaśniłem im że przecież ta legitymacja jest wystawiona na konkretną osobę i nikt inny nie powinien z niej korzystać, zrobili wielkie miny jakby pierwszy raz się z tym spotkali, spytałem się tylko czy jak mnie zatrzymają do kontroli i pokażę im prawo jazdy kogoś z rodziny to mnie puszczą czy będę ukarany, dopiero wtedy raczyli zaczekać skontrolowali jegomościa i okazało się że legitymacja była na żonę ale i tak wszystko skończył się na pouczeniu, uważam że nasi kochani policjanci sami doprowadzą do tego że na kopertach może praktycznie parkować każdy byle miał chociaż ksero takiej legitymacji
  odpowiedz na komentarz
 • Podszywanie pod inwalide
  Piotr
  08.05.2017, 10:07
  Dziś pod Biedronką w moim mieście miałem taki oto przypadek. Zapakowałam sobie zakupy do autka i widzę srebrną Honde losująca się na wyodrębnione miejsce parkingowe dla niepelnosprawnych. Pani zaraz wrzuca plakietke za szybę i sobie wysiada i tu sedno sprawy pani jest w szpilkach i jak dla mnie 100% sprawna na reszcie. Gdy jej zwróciłem na to uwagę dostałem drwiace spojrzenie. Czyli chyba była niepełnosprawna ale pod innym kątem.
  odpowiedz na komentarz
 • Brak wyobrażni prawodawców
  Mirek
  26.04.2017, 23:11
  Mam orzeczoną lekką niepełnosprawność z kodem 05R tj mam sztywny staw kolanowy.Karty nie dostanę a wsiąść i wysiąść bez pełnego otwarcia drzwi nie mogę.Nie wspomnę o bólu przy chodzeniu.Projekt zmian był opiniowany przez ludzi na wózkach i nie przewidzieli takich przypadków jak ja.Karki i blondyny jak stawali tak stają na kopertach a ja kuśtykam po 200-300m jak znajdę miejsce takie gdzie nie zablokują mi drzwi/np przy trawniku/Są ludzie bez nogi w protezach i mają też ten problem.Już próbowałem zmienić orzeczenie ale figa z makiem
  odpowiedz na komentarz
 • karta ale korzysta z niej członek rodziny
  Janusz
  14.04.2017, 13:18
  witam jeżeli karta jest wyrobiona na osobę faktycznie niepełno sprawną , a co jeśli z niej korzysta nagminnie członek rodziny ( zdrowy młody byk ) ?
  odpowiedz na komentarz
 • Co jeśli wrócę do samochodu bez posiadacza karty?
  Opiekun niepełnosprawnego
  23.03.2017, 15:37
  Czy dostanę mandat jeśli zaparkuje na kopercie, osobę niepełnosprawną zaprowadzę np do lekarza, a w tym czasie wrócę sam do samochodu i odjadę. Po czym wrócę, zaparkuję na kopercie żeby niepełnosprawnego odebrać od lekarza. Wysiądę wtedy sam z samochodu bez posiadacza karty. Nie zdarzyła wam się taka sytuacja?
  odpowiedz na komentarz
 • do wszystkich sprawnych ludzi
  zdrowy
  10.03.2017, 21:21
  jak ktos na pierwszy rzut oka wyglada na zdrowego to nie swiadczy o tym ze jest cwaniakiem i udaje no ludzie dajcie spokoj z tymi oskarzeniami np moj ojciec od wielu lat ma miazdzyce ok 20 procent dronosci tetnic konczyn dolnych teraz jast w miare ok po wstawieniu bypassow ale przed to byla tragedia pisze to dla tlukow piszacych debilne teksty ze widza golym okiem ze dana osoba jest zdrowa wracajac do choroby taka osoba porusza sie normalnie a nawet biegnie ale przez pewien odcinek w zaleznosci od nasilenia choroby moze to byc kilka set metrow ojciec przed operacja przeszedl ok 150 potem od pasa w dol wszystko sie robilo martwe nogi jak kamien taka osoba musi usiasc albo stanac na chwile zeby krew doplynela poniewaz ma zatkane tetnice wiec jeszcze raz zwracam sie do burakow ktorych to boli zycze wam takigo samego stan zdrowia niech wam lekarz powie na stol rozetniemy pana na odcinku kilkudziesieciu cm bedzie pan mial sztuczne rury przez ktore krew bedzie mogla plynac i powinno byc w miare dobrze przez pare lat wtedy dostaniecie kilka stow renty i wymarzona karte zeby parkowac w drzwiach i bedzie wam cudownie kazdy bedzie wam zazdroscil a najlepsze jest to ze ojciec takiej karty nie ma bo 95 procent spoleczenstwa jakby mogla to by pobila kazdego kto stanie na takim miejscu ludzie czytajacy ten komentarz cieszcie sie ze nie musicie parkowac na tych miejscach i dajcie spokoj osobom ktorym tam staja ps ja nie staje
  odpowiedz na komentarz
 • AKbloox
  AKbloox
  08.03.2017, 20:45
  Karte parkingowa wydaje sie placowce zajmujacej sie opieka, rehabilitacja lub edukacja osob niepelnosprawnych majacych znacznie ograniczone mozliwosci samodzielnego poruszania sie. Karte parkingowa placowce wydaje sie na okres 3 lat.
  odpowiedz na komentarz
 • ODDAM kartę parkingową
  ON
  24.02.2017, 12:03
  Z chęcią oddam kartę parkingową z legitymacją i wszelkimi ulgami łacznie z chorba mojego dziecka. Dopłacę.!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa
  Tadeusz
  20.02.2017, 18:34
  Przeleżałem w szpitalach dosłownie 5 lat w wieku dziecięcym, ponieważ miałem wypadek na lodzie podczas powrotu ze szkoły do domu. Dotychczas miałem 4-y operacje stawu biodrowego. Łącznie gipsów w młodym wieku miałem przez 2-a lata. W tym okresie przecież organizm mój się rozwijał, ale rozwój nogi poważnie ograniczał ten gips. Obecnie mam endoprotezę . Przez wiele lat miałem umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz kartę parkingową lecz w ub. roku lekarz w powiecie zmienił mi niepełnosprawność na lekką. Odwołałem się i został stopień umiarkowany przywrócony lecz bez przywileju posiadania karty parkingowej. Uznano, że mogę się samodzielnie poruszać ale jak to wygląda to nikogo nie interesuje. Odwołałem się do sądu pracy, Lekarz biegły też uznał, że nie muszę mieć karty parkingowej oraz kilka dni przed rozprawą w sądzie uzupełnił pisemnie swoją opinię, że była przeprowadzona próba siłowa nogi. Odpisałem do sądu. że nie było żadnej próby siłowej. Nie wiem, czy moje wyjaśnienie dotarło na rozprawę. Przecież mnie nie wolno zbyt obciążać poszkodowanej nogi , ponieważ takie zalecenie otrzymałem ze szpitala i nie zgodził bym się na próby siłowe, które mogły mi poważnie zaszkodzić. Mam wrażenie, że lekarze ci to sadyści, którzy nie mają pojęcia jak się czują ludzie poszkodowani. Ja z sądu pracy dotychczas nie otrzymałem wyroku i wygląda na to, że sądy wyroki wydają dla siebie a nie dla poszkodowanego. Przecież wyrok powinien być przesłany do zainteresowanego bez proszenia przez zainteresowanego. Uważam, że w Myślenicach powinny być orzeczenia zweryfikowane, ponieważ często widzę ludzi bardzo sprawnych, którzy mają karty parkingowe i z nich korzystają. Liczę ja i wielu innych, że przepisy w tym temacie będą nowelizowane i jeden lekarz nie będzie decydował o stanie zdrowia zainteresowanego kartą. Obecnie parking dla niepełnosprawnych świeci pustkami, a płatne parkingi za przeważnie zajęte i tak można jeździć po mieście licząc, że miejsce się jakieś zwolni lub trzeba pokonywać duże odległości w celu załatwienia swoich spraw. Może PiS zmieni głupią ustawę, która wyszła z ministerstwa Kosiniaka Kamysza.
  odpowiedz na komentarz
 • wygląd nie świadczy o kalectwie.......
  Arkadiusz
  18.02.2017, 18:02
  Posiadam znaczny stopień i oczywiście kartę parkingową najbardziej irytuje mnie komentarz typu- nie wygląda na chorego- z chęcią oddam tą kartę oraz chorobę osobie zainteresowanej i powodzenia w funkcjonowaniu, przyznaje ,ze nie widac po mnie choroby i bardzo szybko reaguje w sytuacji gdy cos takiego słyszę .Co do karty to jest to karta imienna wiec przy kontroli musi byc osoba niepełnosprawna . Są schorzenia które które uprawniają do posiadania karty i moim zdaniem takie karty powinny byc wydawane na rok bez wzgledu na termin wydanych decyzji .....pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Nasze piekiełko
  Kris
  17.02.2017, 23:01
  Widzę że większość wpisów to wylewanie żali że ktoś kartę ma a ja nie . Ludzie zastanówcie się czy naprawdę jesteście w stanie określić stan zdrowia sąsiadów po wyglądzie czy człowiek z nowotworem , o którym nic nie wiecie bo gdzieś macie co dzieje się w sąsiedztwie , wygląda na pierwszy rzut oka na chorego. Pomyslcie trochę zanim wszystkim utrudnicie życie wysyłając ich na powtorna komisję.
  odpowiedz na komentarz
 • pytanie
  boguslawa jasinska
  04.02.2017, 11:16
  jesli mam zezwoleniena parkowanie wydane w kanadzie ,czy moge sie poslugiwac w polsce ,mam kanadyjskie i medzynarodowe prawojazdy
  odpowiedz na komentarz
 • WALCZĄCA O SWOJE PRAWA
  JA
  25.01.2017, 22:36
  ZALEŻY mi na NA KARCIE PARKINGOWEJ , KTÓRĄ MI ODEBRALI 12 STYCZNIA TEGO ROKU. POZA TYM Z MOIMI CHOROBAMI DALI MI ZNACZNY ,ALE TYLKO NA ROK , LATA JEDNAK WSKAZUJĄ NA TO ,ŻE CHOROBA SIĘ POGŁĘBIA . Z ORZECZENIA WYNIKA JEDNAK (TAK TO ROZUMIEM ) ,ŻE ZA ROK MAM BYĆ CAŁKOWICIE ZDROWA. PRZEJDĘ JEDNAK DO RZECZY ......................... 1. E03.8 ......NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY .STAN PO STRUMEKTOMII CZĘŚCIOWEJ WIELE LAT TEMU ORAZ PO OPERACJI I LECZENIU /131 ( 500MBq) W 2006 ROKU Z POWODU WOLA GUZOWATEGO TOKSYCZNEGO . 2 . E21.0.......STAN PO USUNIĘCIU PRZYTARCZYCY DOLNEJ LEWEJ Z POWODU PIERWOTNEJ NADCZYNNOŚCI PRZYTARCZYC (8 XII 2010 R ) 3. STAN PO CHOLECYSTEKOTOMII LAPAROSKOPOWEJ Z POWODU KAMICY (2008 r. ) 4 . D35.2 STAN PO OPERACJI MAKROGRUCZOLAKA PRZYSADKI NIECZYNNEGO HORMONALNIE ( IV ( IV 201OR.). 5. C56 - RAK JAJNIKA LEWEGO (BORDER LINE SEROSUS TUMOR). STAN PO USUNIĘCIU PRZYDATKÓW LEWYCH. 6. STAN PO USUNIĘCIU MACICY Z PRZYDATKAMI PRAWYMI ( 2012R . 0 7. STAN PO OPERACJI PIERSI PRAWEJ Z POWODU CA MAMMAE ( 11.3.2013R. ) STAN PO CHEMIO I RADIOTERAPII. DO DZIŚ JESTEM POD KONTROLĄ ONKOLOGÓW W ŚWIĘTOKRZYSKIM CENTRUM ONKOLOGII I W INSTYTUCIE MARII SKŁODOWSKIEJ -CURIE ODDZIAŁ W KRAKOWIE . 8. STAN PO ZAWALE MIĘŚNIA SERCOWEGO NSTEMI ( 03.2014 R. ) - LECZONA PRZEZSKÓRNĄ ANGIOPLASTYKĘ LAD I Dg - Z IMPLANTACJĄ 2 STENTÓW ANTYMITOTYCZNYCH DES. 9. W BADANIU USG NARZĄDÓW JAMY BRZUSZNEJ - PODEJRZENIE ZŁOŻONEJ WIELOKOMOROWEJ TORBIELI NERKI PRAWEJ . W TRAKCIE OBSERWACJI ( BYŁO ROBIONE TK --OCZEKIWANIE NA WYNIK ). 10. STAN PO OPERACJI KRĘGOSŁUPA Z POWODU PĘKNIĘCIA W WIEKU 1 1/2 ROKU. RTG KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWO KRZYŻOWEGO (ap+bok). OSTEOFITY NA PRZEDNICH I BOCZNYCH KRAWĘDZIACH TRZONÓW . ZMIANY ZWYRODNIENIOWE W OBRĘBIE STAWÓW KRZYŻOWO BIODROWYCH W POSTACI PODCHRZĘSTNEJ SKLEROTYZACJI . PODCHRZĘSTNA SKLEROTYZACJA W OBRĘBIE WYROSTKÓW KOLCZASTYCH ,ORAZ ZMNIEJSZENIE PRZESTRZENI MIĘDZY WYROSTKAMI KOLCZYSTYMI. NA KOŚĆ KRZYŻOWĄ PO STRONIE LEWEJ RZUTUJE SILNIE WYSYCONY CIEŃ Z PRZEJAŚNIENIEM W ŚRODKU, O ŚR.4MM ODPOWIADAJĄCY NAJPEWNIEJ FLEBOLITOWI. WYNIK BADANIA MIEDNICY -- COXARTHROSIS AMB. INCIPIENS. WYNIK BADANIA TK Z 14.11.2014 ROK. LEWO WYPUKŁE SKRZYWIENIE ODCINKA L KRĘGOSŁUPA Z ROTACJĄ KRĘGÓW , W STRONĘ LEWĄ I POZIOMYM USTAWIENIEM KOŚCI KRZYŻOWEJ. OBJAWY ZAGRAŻAJĄCEJ SPONDYLOLIZY CIEŚNI ŁUKÓW L5 , ZE SKLEROTYZACJĄ CIEŚNI NA TEJ WYSOKOŚCI OBUSTRONNIE .KRÓTKIE NASADY ŁUKÓW NA WIELU POZIOMACH /L3 DO S1/, DAJĄCE ZMNIEJSZENIE WYMIARU PA KANAŁU. WYPUKLINA TYLNO-BOCZNA LEWA DO 5,8 MM NA POZIOMIE L5/S1,DAJĄCA OBJAWY MODELOWANIA WORKA NA TYM POZIOMIE PODOBNE MNIEJSZE WYPUKLINY NA POZIOMACH POWYŻEJ ,AŻ DO WYSOKOŚCI L2/L3 , DAJĄCE / RAZEM Z WYRAŹNYM ZMNIEJSZENIEM WYMIARU PA KANAŁU NA SKUTEK KRÓTKICH NASAD ŁUKÓW -OBJAWY KOMPRESJI WORKA OD STRONY TYLNEJ I OD STRONY ZACHYŁKÓW BOCZNYCH. 11 . TK KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO _ BEZ KONTRASTU Z DNIA 24. 02.2014 ROK. ZMIANY ZWYRODNIENIOWO -WYTWÓRCZE NA TRZONACH KRĘGÓW I W STAWACH MIĘDZYKRĘGOWYCH ,SPŁYCONA LORDOZA SZYJNA . OSTEOFITY NA TYLNO - BOCZNYCH KRAWĘDZIACH TRZONÓW KRĘGÓW NA POZIOMACH C3-C4,C4-C5,C5-C6,ZWĘŻAJA OTWORY MIĘDZYKRĘGOWE. DEGENERACJA KRĄŻKÓW MIĘDZYKRĘGOWYCH C4-C5,C5-C6, Z OBNIŻENIEM ICH WYSOKOŚCI. WYPUKLINA KRĄŻKA m /k c3-c4 na ok 2 mm. PRZEPUKLINA TYLNA CENTRALNA KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO C4-C5 NA OK 2,3 MM Z UCISKIEM NA WOREK OPONOWY ,PĘCHERZYKI GAZU W PRZEPUKLINIE . ZWAPNIENIA W AORCIE BRZUSZNEJ . 12. RTG LEWEGO STAWU KOLANOWEGO I LEWEGO STAWU SKOKOWEGO AP I BOK . ZŁAMANIE PRZEZ STAWOWE TYLNEJ KRAWĘDZI PISZCZELI U PODSTAWY WYNIOSŁOŚCI MIĘDZY KŁYKCIOWEJ , Z ODERWANIEM DROBNEGO FRAGMENTU KOSTNEGO, NAJPEWNIEJ ZERWANIE WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO..WOLNE CIAŁO CHRZĘSTNO KOSTNE SRÓDSTAWOWE W PRZEDNIEJ CZĘŚCI JAMY STAWOWEJ , NA WYSOKOŚCI ZACHYŁKA PODRZEPKOWEGO. ZMIANY ZWYRODNIENIOWE - W POSTACI OSTEOFITOZY CENTRALNEJ GUZKÓW WYNIOSŁOŚCI MIĘDZY KŁYKCIOWYCH . UOGÓLNIONY ZANIK KOSTNY. WSKAZANE BADANIE NMR STAWU. WYNIK BADANIA ULTRASONOGRAFICZNEGO ( KOLANO ) JAMA STAWOWA I JEJ ZACHYŁKI BEZ ZWIĘKSZONEJ ILOŚCI PŁYNU . BARDZO WĄSKA SZPARA / CHRZĄSTKA STAWOWA POKRYWAJĄCA POWIERZCHNIE STAWOWE STAWU KOLANOWEGO . OBJAWY CHONDROMALACJI RZEPKI I CHRZĄSTKI STAWOWEJ W STOPNIU II- III , W CZĘŚCI ZEWNĘTRZNEJ RZEPKI W STOPNIU III - IV . WNIOSKI - ZNISZCZENIE CHRZĄSTKI STAWOWEJ _OBJAWY CHONDROMOLACJI III /IV STOPNIA, NIEWYKLUCZONY MIEJSCOWY ZUPEŁNY - BRAK CHRZASTKI W ODCINKU STAWOWYM ,PISZCZELOWYCH I UDOWYCH / TARCIE KOŚCI O KOŚĆ . WIDOCZNE OSTROGI PIĘTOWE. BASIU TAK JAK MOGŁAM OPISAŁAM . KAŻDĄ CHOROBĘ W SKRÓCIE, MOŻE DODASZ COŚ OD SIEBIE ???? JEDNO WIEM ,ŻE NIE MOGĘ CHODZIĆ __DZISIAJ RYCZAŁAM BO NIE MAM KARTY , A MUSIAŁAM DOJŚĆ KAWAŁEK DO URZĘDU , SPRAWIA MI JEDNAK TRUDNOŚĆ W CHODZENIU .POZA TYM BARDZO SIĘ MĘCZĘ PO ZAWALE __ IDĄC CZĘSTO ODPOCZYWAM , A MAM 65 LAT ( 1952 ROK ) WIĘC NIE JESTEM MŁODA . POZDRAWIAM __ JADĘ NA KOMISJĘ WOJEWÓDZKĄ .......... OBY MI WSZYSTKO PRZYWRÓCILI , BO SZCZERZE MÓWIĄC POWINNAM GRUPĘ MIEĆ JUŻ NA STAŁE . ZNAJOMA Z TEGO SAMEGO ROKU PO ZAWALE TAK JAK JA DOSTAŁA NA STAŁE ( 65 LAT ) ,A JA NIE . BOLI MNIE TO, BO NAPRAWDĘ JESTEM CHORA . NAPISZCIE MI MOŻE KTOŚ SIĘ ORIENTUJE CZY MI SIĘ KARTA NALEŻY __POZDRAWIAM WSZYSTKICH WALCZĄCYCH O SWOJE PRAWA
  odpowiedz na komentarz
 • dot. karty parkingowej - z taką kartą nie trzeba biegać do Straży Miejskiej
  Pozdrawiam M
  13.01.2017, 22:45
  Ustawa mówi : karty parkingowe są wydawane osobie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mającej znaczne ograniczenie możliwości samodzielnego poruszania się. Osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności niezależnie od kodu niepełnosprawności nie otrzymują karty parkingowej. Jak to się ma do osoby która uczęszczająca w codziennym życiu, świetnie parkuje na kopercie przed marketem i wychodząc dźwiga kilka siatek z zakupami , osoba ta nie wymaga częściowego wsparcia i pomocy drugiej osoby ani ograniczenia możliwości samodzielnego poruszania się. Czy taka osoba powinna zostać jeszcze raz sprawdzona komisyjnie.
  odpowiedz na komentarz
 • płatne parkingi dla niepełnosprawnych
  Irena Grucza
  05.01.2017, 23:04
  Moj mąż jest po udarze rdzenia kregowego,nie ma miejsca do parkowania,koperty są płatne dot.to m.Puck,ile nas kosztuje rehabilitacja dkaczego musimy płacić za parking,kiedy to się zmieni.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie jestem obojętna
  mama
  03.01.2017, 11:45
  Ludzie reagujcie na to. Jest coraz więcej cwaniaków posiadających kartę na babcię, dziadka. Nie mają za grosz wstydu. Dzwońcie do dzielnicowych, to nie obciach. Te niepełnosprawności wymienione do otrzymania karty to kalectwa wręcz widoczne no bo jak ktoś moze nie rozpoznać osoby upośledzonej umysłowo którą kierowca zawozi do szkoły dajmy na to albo niewidomego czy na wózku
  odpowiedz na komentarz
 • katy parkingowe.
  Olek
  25.12.2016, 19:19
  Widzę kto otrzymuje karty i na jakiej podstawie ;znaczny; wpis w orzeczeniu ale osoba już dawno jest zdrowa ale wpis w orzeczeniu pozostał i jest ważny upoważnia do wydania karty bez ponownego badania .Bo tak jest w ustawie byłego Rządu to powinno zostać sprawdzone przez komisję .Jedna największa głupota byłego Rządu który wydał potężne pieniądze na komisję. Coś z tym należy zrobić.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Ile w tym roku wydasz na Święta Bożego Narodzenia?

Biuletyn

Wspierają nas