Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność tematem styczniowego „Znaku”. Nasz portal ma w tym swój udział

05.01.2017
Autor: Redakcja, fot. Miesięcznik Znak
Okładka magazynu Znak z tytułem: Dumni, silni, niepełnosprawni

Niepełnosprawność jest wiodącym tematem styczniowego numeru prestiżowego miesięcznika „Znak”. Twórcy pisma starają się odpowiedzieć na szereg pytań, m.in.: Co to znaczy być osobą z niepełnosprawnością? Czym jest ruch disability pride? Kim są polscy paraolimpijczycy? Na ostatnie z pytań odpowiada w artykule „Sportowcy i śmiertelnicy” Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl.

„Oszukać dali się wszyscy – pełnosprawni i niepełnosprawni. Wszyscy uwierzyli, że niepełnosprawność musi oznaczać tragedię, rozpacz i ograniczenia”. Pisze w znakomitym artykule-refleksji dotyczącej dumy i niepełnosprawności, a szerzej ruchu disability pride, Marzena Zdanowska, współautorka, z Janiną Ochojską, książki „Świat według Janki”.

„Założenia ruchu disability pride w pierwszym momencie mogą szokować, ale po wsłuchaniu się w argumenty teoretyków niepełnosprawności racjonalne staje się rozróżnienie na neutralną niepełnosprawność i negatywne ograniczenia, jakie niepełnosprawni spotykają w świecie zaprojektowanym dla pełnosprawnych” – zaczyna autorka swój artykuł.

Istniejemy! Zobaczcie nas!

Drugi tekst to rozmowa Artura Zaborskiego z Ewą Maksymowicz, która w wyniku zwyrodnienia barwnikowego straciła wzrok, ale pełni wszystkie role społeczne tak jak wtedy, kiedy widziała. Lubi tańczyć, pływać, jeździć na motorze. Jest żoną, matką, kreatorką życia społecznego i kulturalnego. Napisała książkę kucharską dla osób niewidomych „Kuchnia czterech zmysłów”.

„My, niewidomi, dopiero niedawno przebiliśmy się ze swoimi sprawami i powiedzieliśmy: istniejemy! Zobaczcie nas! Wyszliśmy z domu z naszymi laskami i powiedzieliśmy, że pragniemy żyć, cieszyć się światem, chcemy dostępu do kultury i sztuki, chcemy pełnić normalne funkcje w społeczeństwie i rodzinie” – czytamy we fragmencie.

Masz być jak byk!

Trzecim obszernym tekstem jest poświęcony paraolimpijczykom artykuł „Sportowcy i śmiertelnicy”, autorstwa Tomasza Przybyszewskiego, sekretarza redakcji portalu Niepelnosprawni.pl.

Na początku artykułu czytamy: „Joanna po wejściu na bieżnię stadionu była zdezorientowana, bo nie przywykła do obecności kibiców na zawodach w kraju. Wojciech przed finałem pływackim potrafił wyłączyć się, nie odbierać bodźców. Janusz nie wiedział, czy zerwany mięsień pozwoli pchać kulą. Jakub tuż przed kajakarskim finałem usłyszał od trenerki: „Masz być jak byk!”. Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro to już czysty sport. Na pokonanie swojej niepełnosprawności był czas wcześniej.”

Fragmenty wspomnianych artykułów dostępne są na stronie internetowej miesięcznika „Znak”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dwaj murzyni w USA znęcali się nad niepełnosprawnym umysłowo białym!!!
    Biały Europejczyk
    06.01.2017, 13:19
    Ja rasistą nie jestem, chodzi mi o ich czyn, nie kolor skóry!!! http://wrealu24.pl/services/3629-czarnoskorzy-porwali-i-torturowali-niepelnosp rawnego-wszystko-puscili-na-zywo-na-facebooku-video-18 Jeśli podobną rzecz zrobiliby biali, to byłoby aj waj!!! Powtarzam, kolor skóry oprawców jest bez znaczenia, ważne co te bydlaki zrobiły!!! No i gdzie Tomasz Lis i Karolina Korwin-Piotrowska???!!! Niech Państwo nagłośnią ten temat!!!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas