Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak się robi napisy na żywo dla osób niesłyszących w „Tańcu z Gwiazdami”?

10.03.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. kadr z youtube.com
dwie osoby siedzą przed pięcioma monitorami i robią napisy dla niesłyszących

Iwona Cichosz, Miss Świata Głuchych, przygotowuje się już do swojego drugiego występu w programie „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. Tuż za ścianą sali prób trwają prace nad tym, by program mogły w satysfakcjonujący sposób obejrzeć także inne osoby niesłyszące.

Kasia jest respeakerką. Ten zawód o niecodziennej nazwie oznacza powtarzanie usłyszanych na żywo słów, które trafiają do programu rozpoznającego głos. Tam przetwarzane są na napisy, które jednak na żywo trzeba poddawać korekcie – by np. na scenie pląsał „tancerz” a nie „kanclerz”.

- Mam tylko ułamek sekundy na to, by zdecydować, czy tekst jest dobry, czy zły – tłumaczy siedzący obok Kasi korektor Łukasz.

Jego zadaniem jest poprawianie na bieżąco błędów i wysyłanie skorygowanego tekstu do nadawcy, co z kolei umożliwia błyskawiczne wyświetlanie tekstu na ekranach telewizorów w całej Polsce.

Wszystko to po to, by osoby niesłyszące mogły dzięki napisom w pełni cieszyć się oglądaniem „Tańca z Gwiazdami” z udziałem ich reprezentantki. Wystarczy tylko, by podczas emisji programu w piątek o godz. 20:00 nacisnęły odpowiedni przycisk na pilocie lub weszły na stronę 778 Gazety TV Polsat.

Sukces środowiska

Muzyczny show Polsatu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami” to pierwszy program rozrywkowy nadawany na żywo, w którym pojawią się napisy dla osób niesłyszących.

Dodanie napisów to efekt petycji wystosowanych do władz Telewizji Polsat przez osoby głuche i popierającego je pisma, które m.in. do odpowiedzialnej za „Taniec z Gwiazdami” dyrektor ds. programowych stacji, Niny Terentiew, wysłał prezes Integracji, Piotr Pawłowski.

- Iwona stała się symbolem przezwyciężania największych i najpotężniejszych barier, a także przykładem dla całego środowiska osób niesłyszących w Polsce – odpowiedziała na apel Piotra Pawłowskiego Nina Terentiew. – Aby umożliwić jej fanom, w tym wszystkim niesłyszącym, możliwość pełnego udziału w oglądaniu i emocjonowaniu się jej występami, Telewizja Polsat jako pierwsza w Polsce zdecydowała się wprowadzić napisy w audycji rozrywkowej „na żywo”.

Warunki frontowe

Trudnego zadania, jakim jest przygotowanie napisów na żywo, podjął się kierowany przez Monikę Szczygielską zespół Dostępni.eu.

- Od 2013 roku pracujmy nad rozwojem i wdrożeniem napisów na żywo w Polsce – mówi nam szefowa zespołu. – Specjalizujemy się dostępności wydarzeń na żywo. Realizujemy napisy metodą respeakingu z moderacją, z wykorzystaniem oprogramowania do rozpoznawania mowy. Uczyliśmy się od najlepszych w Europie. Odbyliśmy wizyty studyjne w Red Bee Media (teraz Erikson), firmie oferującej m.in. napisy na żywo dla stacji telewizyjnych w Wielkiej Brytanii. Wymienialiśmy także doświadczenia z Niemcami, ze Szwajcarami, z Włochami, Hiszpanami, Belgami.

Praca, której podjęli się Dostępni.eu, przypomina troszkę działania w warunkach frontowych – zwłaszcza przy tak dynamicznym i emocjonującym programie, jak „Taniec z Gwiazdami”. Wcześniej technologia tworzenia napisów na żywo była wykorzystywana podczas oficjalnych konferencji, gdzie używany jest zupełnie inny język niż podczas tanecznego show. Stąd też potrzeba „nauczenia” komputerowego słownika nowych słów, opisujących kroki i figury wykonywane przez uczestników programu. Jest to o tyle ważne, że podczas wykonywania napisów na żywo czas pracy liczy się nawet nie w sekundach, ale ich ułamkach.

- Cały proces może trwać 10 sekund – tłumaczy Monika Szczygielska. – Opóźnienie w napisach na żywo jest zawsze. I powoduje je głównie technologia, a nie my. Pracujemy nad tym, by było jak najmniejsze.

Jej i całemu zespołowi życzymy powodzenia i trzymamy kciuki równie mocno, co za Iwonę Cichosz i pozostałych tancerzy, których występy będziemy mogli podziwiać już dziś o 20:00 w Telewizji Polsat.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas