Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozpoczęły się prace nad programem na rzecz dostępności

08.01.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. Sanskrit Bandit (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Popiersie Mateusza Morawieckiego

- Jeszcze w tym kwartale ruszą konsultacje społeczne zapowiedzianego przez premiera Mateusza Morawieckiego programu o roboczej nazwie „Dostępność plus” – zapowiedział podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnością narządu wzroku Piotr Krasuski, dyrektor departamentu ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Rozwoju.

Premier Mateusz Morawiecki w udzielonym tuż po objęciu stanowiska wywiadzie dla Telewizji Trwam, a także w swoim expose zapowiedział stworzenie państwowego programu na rzecz dostępności roboczo nazwanego „Dostępność plus” lub „Przyjazna Polska”.

- Dzisiaj wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż jeszcze nie ma możliwości w pełni funkcjonować w życiu społecznym i zawodowym. Dlatego rozpoczniemy wielki projekt „Przyjazna Polska”, projekt na kilka lat, który usunie bariery infrastrukturalne i prawne, utrudniające pełną integrację całego polskiego społeczeństwa – mówił podczas expose premier.

Na temat wstępnych planów tego programu po raz pierwszy rozmawiano podczas posiedzenia, kierowanego przez posłankę Prawa i Sprawiedliwości, Małgorzatę Wypych, Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Temat nowego programu wypłynął przy okazji dyskusji nad dostępnością mediów elektronicznych dla osób z niepełnosprawnością.

Dostępność pod lupą

- Pan premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas swojego expose, 12 grudnia, stworznie takiego całościowego programu, który roboczo został nazwany albo „Przyjazna Polska” albo „Dostępność plus”. W Ministerstwie Rozwoju toczą się obecnie prace nad tym programem – poinformował Piotr Krasuski, dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego. – W ramach tego programu przygotowujemy jedno z działań, którym będzie przegląd aktów prawnych pod kątem dostępności – dodał.

Przedstawiciel resortu rozwoju poinformował przy okazji o konsultacjach społecznych programu, które mają odbyć się jeszcze w pierwszym kwartale tego roku – w lutym lub marcu. Na to spotkanie zaprosił obecnych przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku podczas posiedzenia.

Trzy filary programu

Pierwszym konkretnym założeniem programu jest nałożenie na operatorów telekomunikacyjnych obowiązku wprowadzenia usług wideo tłumaczenia dla osób z niepełnosprawnością narządu słuchu. Piotr Krasuski obiecał ich także zapoznać z założeniami programu już podczas następnego posiedzenia zespołu.

- W kwietniu będzie zakończenie pierwszego etapu prac i konferencja, która otwierałaby realizację programu – zapowiedział dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.

Według przedstawionych przez niego informacji, program dotyczący dostępności ma składać się z trzech filarów: stworzenia ram instytucjonalno prawnych na rzecz dostępności, zwiększenia dostępności w sferze infrastrukturalnej i cyfrowej, ale też biznesowego wykorzystania przewag konkurencyjnych jakie posiada polska gospodarka w dziedzinie technologii wspomagających i asystujących.

Komentarz

  • życie w ubóstwie
    szafir
    08.01.2018, 19:14
    osoby chore niepełnosprawne od urodzenia są pomijane wykluczone z jakiejkolwiek pomocy traktowane jako bez wartościowy wyborca,zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł od kilkunastu lat renta socjalna jest głodowa

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas