Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dostępność Plus. Doradźmy rządowi, jak likwidować bariery!

20.03.2018
Autor: Redakcja, fot. archiwum
Cztery zdjęcia przedstawiające: kobietę przewożoną podsufitowym podnośnikiem, przyciski w windzie, pacjenta w szpitalnym łóżku, fotel wysunięty z samochodu, by łatwiej było na nim usiąść

Chcesz, by pociągi i dworce były dostępne, a w nowych budynkach już nikt nie został „więźniem czwartego piętra”? Marzy Ci się kraj, w którym uczniowie z niepełnosprawnością będą mogli uczęszczać do tych samych szkół, co ich pełnosprawni koledzy, a przychodnie i szpitale nie były dodatkową udręką architektoniczną dla chorych? Jeśli tak, to weź razem z nami udział w konsultacjach Programu Dostępność Plus!

13 marca rozpoczęły się konsultacje społeczne rządowego Programu Dostępność Plus, który został zapowiedziany przez Mateusza Morawieckiego tuż po objęciu stanowiska premiera. Rząd do 2025 roku przeznacza na Program ponad 23 miliardy złotych!

Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach Programu za pośrednictwem naszego portalu. Napisz nam do końca marca br. swoje uwagi do Programu Dostępność Plus. Przekażemy je do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju!

Cele Programu Dostępność Plus

- Jednym z celów programu jest zmiana wszystkich polityk publicznych – podkreśla Paweł Chorąży, podsekretarz stanu w resorcie inwestycji. – Chcielibyśmy, żeby w efekcie realizacji tego programu myślenie o dostępności stało się powszechne wśród decydentów, inwestorów i wszystkich, którzy tworzą wszelkiego rodzaju usługi publiczne lub je wdrażają.

Autorzy programu chcą poprzez jego realizację podnieść jakość życia i wyrównać szanse osób o szczególnych potrzebach, czyli:

  • osób poruszających się na wózkach oraz o ograniczonej możliwości poruszania się;
  • osób starszych;
  • osób niewidomych i słabowidzących;
  • osób głuchych i słabosłyszących;
  • osób z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi;
  • kobiet w ciąży;
  • osób z małymi dziećmi, w tym z wózkami dziecięcymi;
  • osób mających trudności w komunikowaniu się z otoczeniem;
  • osób o nietypowym wzroście (w tym również dzieci);
  • osób z ciężkim lub nieporęcznym bagażem.

- Chciałbym, żeby wyjście do sklepu starszej osoby nie było wyprawą czy biegiem na 3000 metrów z przeszkodami – opisał w jednym zdaniu cele programu premier Morawiecki podczas swojego expose.

Osiem obszarów Programu

Program Dostępność Plus to pierwszy tak szeroki program likwidacji barier architektonicznych w historii naszego kraju. Ma on dotyczyć niemal wszystkich dziedzin życia i nie tylko wprowadzać doraźne zmiany, ale niejako uczynić dostępność i projektowanie uniwersalne czymś oczywistym i powszechnym. Na realizację Programu do 2025 roku zaplanowano wydać ponad 23 mld zł.

Z całym projektem Programu Dostępność Plus można się zapoznać na stronie ministerstwa (plik PDF, 857 KB).

Program składa się z 8 obszarów:

  1. Architektura

Wszystkie nowe inwestycje budowlane będą musiały spełniać warunki dostępności i będą od początku projektowane tak, aby każdy mógł z łatwością z nich korzystać. Dla istniejących budynków pojawią się nowe możliwości ich modernizacji, np. montażu barierek, podjazdów, wind, lekko otwierających się drzwi, automatycznego oświetlenia.

  1. Transport

Wszystkie nowo zakupione autobusy i tramwaje będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Zostaną zapewnione usługi transportu indywidualnego „od drzwi do drzwi” dla osób o specjalnych potrzebach na terenie 1/3 gmin w Polsce. Uruchomiony zostanie mechanizm dofinansowania do indywidualnych środków transportu. Dostępność dotyczy także całej infrastruktury okołotransportowej – remontowanych i modernizowanych dworców, przystanków, zajezdni i poczekalni.

  1. Edukacja

200 szkół i przedszkoli zostanie dostosowanych do potrzeb dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami, 100 uczelni będzie otwartych dla studentów i wykładowców z niepełnosprawnościami oraz powstanie 5 laboratoriów uniwersalnego projektowania.

  1. Służba zdrowia

Zmiany w wybranych placówkach opieki medycznej, polegające między innymi na poprawie ich wyposażenia w sprzęt ułatwiający komunikację (z osobą niesłyszącą, z osobą z zaburzeniami mowy) oraz poruszanie się (oznaczenia, podjazdy, podnośniki).

  1. Cyfryzacja

Całkowita dostępność publicznych serwisów teleinformatycznych.

  1. Usługi

Zapewnienie każdemu obywatelowi możliwości samodzielnego skorzystania z powszechnych usług i zakupu produktów przez internet, także bez wychodzenia z domu. Priorytetem jest poprawa bezpieczeństwa poprzez uruchomienie numeru alarmowego 112 dla osób z niepełnosprawnościami.

  1. Konkurencyjność

Finansowanie budowy zaplecza badawczego dla różnych gałęzi przemysłu, które będą poszukiwać najbardziej funkcjonalnych i ergonomicznych rozwiązań.

  1. Koordynacja

Uchwalenie ustawy o dostępności oraz opracowanie i wdrożenie 6 standardów dostępności w prawie krajowym.

Logo programu Dostępność Plus. Sylwetki trzech osóby, w tym jednej na wózku, wpisane w kontur Polski

Podpowiedz rządowi!

Realizacja tak ambitnych planów wymaga aktywności samych zainteresowanych – w tym wypadku Was – osób z niepełnosprawnością, opiekunów, przyjaciół. To Wy musicie zabrać głos w swojej sprawie, mówić o swoich potrzebach, doświadczeniach i o tym, czym dla Was jest dostępność i czego tak naprawdę potrzebujecie!

Dlatego do końca marca 2018 r. chcemy zebrać Wasze opinie i przesłać je twórcom Programu Dostępność Plus.

Proponujemy Wam opisanie w trzech krótkich punktach (do ok. 1,5 tys. znaków) swoich uwag i propozycji. Pozwoli to przekazać skondensowane, konkretne informacje, co zwiększy możliwość wzięcia ich pod uwagę.

Wasze postulaty chcemy bowiem przesłać premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które odpowiada za tworzenie Programu Dostępność Plus. Zamieścimy je także na naszym portalu.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy chcą występować pod nazwiskiem – także w oficjalnych konsultacjach – dlatego my gwarantujemy anonimowość. Postulaty podpisywać będziemy tylko imieniem, a nazwiska użyjemy jedynie wówczas, gdy autor sobie tego wyraźnie zażyczy. Apelujemy jednak o tzw. parlamentarny język wypowiedzi oraz skupianie się na przyszłości i możliwościach. Opublikujemy jedynie merytoryczne uwagi, które nie będą nikogo obrażać.

Nasze zasady są więc bardzo proste

  1. Wskaż trzy najważniejsze sprawy do uregulowania,
  2. uwagi powinny być merytoryczne, opisane krótko „parlamentarnym” językiem,
  3. należy podpisać się swoim imieniem (gwarantujemy anonimowość) i ew. nazwiskiem.

Uwagi można wpisywać w komentarzu pod tym artykułem lub przesłać nam mailem na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl

Weź udział w dyskusji!

Nie pozwól, by inni decydowali za Ciebie!

Czekamy na Twoje pomysły dotyczące dostępności Polski dla osób z niepełnosprawnościami!

Komentarz

  • Plaże i miejsca wydzielone dla niepełnosprawnych
    Zofia Zatorska
    20.03.2018, 17:18
    Ja proponuje zadbać o komfort ludzi którzy nie chcą pokazać swojego ciała z różnych powodów choroby lub niedoskonałości natury. Plaża powinna być wydzielona , ogrodzona, z pełnym wyposażeniem sanitarnym. Powinny być baseny do kąpieli i urządzenia pomocne do wejścia do wody . Jak również osoby które będą pomocne podczas kąpieli i leżakowania. Widziałam taką plażę nad morzem Północnym i bardzo ubolewam,że np w Lublinie i wielu innych miastach jej nie ma . Podejrzewam ,że w Polsce w ogóle nie ma takich miejsc.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas