Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opiekunowie na wcześniejszych emeryturach (tzw. EWK) dostaną wyrównanie

15.05.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. kadr z transmisji konferencji/twitter.com
minister Rafalska podczas konferencji prasowej na temat działań rządowych dla osób z niepełnosprawnością

- Mówimy tu o dodatku do emerytury, który stanowiłby wyrównanie ze świadczeniem pielęgnacyjnym, które otrzymują rodzice opiekujący się dziećmi niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem – powiedziała minister Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej dot. propozycji modelu wsparcia dla rodzin osób z niepełnosprawnością. Czy oznacza to, że tzw. matki EWK otrzymają upragnioną „dosypkę”, która zrówna ich świadczenia do poziomu świadczenia pielęgnacyjnego?

Podczas konferencji minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przedstawiła szereg planów rządów, dotyczących wspierania osób z niepełnosprawnością, np. stworzenia daniny solidarnościowej i przeprowadzenie reformy orzecznictwa. Oprócz tego, minister Rafalska zapowiedziała spełnienie postulatu rodziców na wcześniejszych emeryturach, którzy od dawna zabiegali o zrównanie ich świadczeń ze świadczeniem pielęgnacyjnym, które obecnie wynosi 1477 zł.

Czy tylko dla EWK?

- Druga nasza propozycja to dodatek dla tzw. matek EWK, czyli rodziców opiekujących się ciągle dziećmi niepełnosprawnymi. To opiekunowie, którzy, żeby otrzymać kiedyś tę emeryturę musieli mieć wypracowane co najmniej 20 lat – podkreślała na konferencji minister Elżbieta Rafalska. – Mówimy tu o dodatku do emerytury, który stanowiłby wyrównanie ze świadczeniem pielęgnacyjnym, które otrzymują rodzice opiekujący się dziecmi niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem – dodała pani minister.

Pojawia się tu jednak pytanie, co z pozostałymi rodzicami na świadczeniach emerytalno-rentowych, sprawującymi opiekę nad osobami zależnymi, którzy z różnych przyczyn nie załapali się na EWK, a ich świadczenia również są niższe niż świadczenie pielęgnacyjne.

Będzie w końcu opieka wytchnieniowa?

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obiecała też realizację jednego z elementów programu „Za życiem”, który do tej pory nie został wprowadzony w życie.

- Kolejna propozycja to opieka wytchnieniowa, czyli zwiększony dostęp do usług w domu. Jest to rozwiązanie do tej pory niestosowane. Mówimy też o pobycie osób niepełnosprawnych w dostosowanych placówkach, o zwiększonym dostępie do turnusów rehabilitacyjnych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności – powiedziała minister Rafalska, która wśród rządowych planów wymieniła także, m.in. zwiększenie dofinansowania Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej, wypracowaniu modelu kompleksowej rehabilitacji i wprowadzeniu Trenera pracy.

Całą transmisję z konferencji możesz obejrzeć za pośrednictwem Twittera.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Opiekunowie ON! Czy widzieliście w tym kraju prawo i sprawiedliwość?
  Ola
  06.06.2019, 17:15
  Rząd powinien przestrzegać postanowień TK. Nie przestrzega! Rząd powinien, posiadane środki finansowe, sprawiedliwie dzielić dla wszystkich grup społecznych. Nie dzieli sprawiedliwie! Pieniądze otrzymali wybrańcy, mimo że żaden wyrok sądowy nie nakazywał wypłaty świadczeń pieniężnych: kombatantom 400+, wszystkim dzieciom 500+ i wszystkim krowom 500+ oraz świniom. Opiekunowie ON czekają od 2014 roku na realizację wyroku TK. Czy w tym kraju funkcjonuje prawo, jeśli nie jest respektowany wyrok TK? Niestety w tym kraju prawo funkcjonuje wybiórczo. Jest tylko dla wybrańców. Politycy tworzący obecny rząd są, łagodnie mówiąc, nieudolni. Zamiast do EP powinni spalić się ze wstydu i podać do dymisji. Wszyscy!
  odpowiedz na komentarz
 • Kłamliwe obietnice.
  Irma
  12.05.2019, 14:43
  I co znaczy Twoja obietnica Rafalska?Rok mija i nic dla matek na Ewk się nie zmieniło .Czyste kłamstwo.
  odpowiedz na komentarz
 • EWK
  MaSzyma
  22.03.2019, 12:26
  Politycy PIS wypowiadają się o przywracaniu sprawiedliwości, godności, wolności. Dla mnie matki opiekunki 23 letniej córki niepełnosprawnej w stopniu znacznym od urodzenia pobierającej emeryturę EWK w wys. minimalnej są to puste słowa. My opiekunowie na wypracowanych świadczeniach pomimo obietnic w 2015 r. o priorytetowym zajęciem się niesprawiedliwością w pomocy dla opiekunów osób niepełnosprawnych nie otrzymujemy żadnego wsparcia pomimo, ze emerytury są dużo niższe niż świadczenia pielęgnacyjne, które może otrzymać również opiekun 70 letni,który nie przepracował niejednokrotnie ani jednego dnia a jego dziecko do 40 lat miało niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym a dopiero aktualnie otrzymało w stopniu znacznym. dla takich osób orzecznictwo jest ważne. Natomiast dla naszych dzieci orzecznictwo musi przejść reformę a z naszych niskich emerytur pobierane są podatki, żeby było na wypłatę dużo wyższych świadczeń pielęgnacyjnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Proszę o odpowieć pozdrawiam
  Waleszczyńska
  04.02.2019, 20:33
  Co z emrrturami ewk w przypadku gdy mój syn zmarł 2 lata temu mając lat 49 a ja matka opiekowałam się nim od urodzenia sama mąź zmarł w1996 r zaznaczam źe moja opieka była 24 h podkreslam iź mam niską ewk w kwocie 1410 brutto
  odpowiedz na komentarz
 • Tzw.dosypka
  Mateusz
  26.12.2018, 19:37
  Nie będzie dosypki, nie będzie wyrównania. Szkoda Waszej nadziei. To były tylko obiecanki. Jak zwykle.
  odpowiedz na komentarz
 • czy mamy glodować
  irysa
  01.10.2018, 15:56
  ja otrzymuję 620 zł emerytury dziecko niepełnosprawne od urodzenia czy doczekam się wyrównania z świadczeniem czy to tylko obietnice
  odpowiedz na komentarz
 • Kolejne obiecanki
  Irma
  29.08.2018, 13:06
  Znowu kiełbasa wyborcza dla matek.Skoro wiadomo ze im to przysługuje to dlaczego nie przyznają im tego od razu.Ile to już lat rząd dyksryminuje starsze matki i zwodzi je obietnicami?
  odpowiedz na komentarz
 • ewk
  Haneczka
  06.08.2018, 12:36
  kiedy wreszcie będzie to wyrównanie ciągle tylko słychać obietnice ze trzeba wyrównać za obietnice nic nie kupie niektóre dzieci są ubezwłasnowolnione
  odpowiedz na komentarz
 • EWK
  Zonia
  04.08.2018, 20:55
  Czy osoby które miały EWK a teraz na swój wiek ZUS zamienił na emeryturę i mają ponad 300 zł.mniej niż dodatek pielęgnacyjny też mogą liczyć na ten dodatek bo dalej się opiekują teraz już dorosłymi dziećmi
  odpowiedz na komentarz
 • EWK
  matka
  02.08.2018, 10:00
  A czy MY matki na EWK nie mamy dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności czy mimo cięzkiej pracy dziś jesteśmy pokrzywdzone o ok 7200 rocznie.Dzięki za takie państwo prawa , nie byłam na urlopie 35 lat , nie ma mnie kto zastąpić .Obiecanki przedwyborcze przerabiam to od wielu lat a po wyborach zdychajcie za 852 zł.
  odpowiedz na komentarz
 • zróżnicowana sytuacja osób na emeryturach ewk
  Emilia
  28.05.2018, 10:32
  Czy otrzymają ten dodatek osoby na ewk, których pełnoletnie dziecko obecnie ma stopień umiarkowany (a nie znaczny), lub dziecko umarło, czy może dostaną wszyscy z emeryturą ewk - co byłoby chyba najsprawiedliwsze.
  odpowiedz na komentarz
 • skoro konsultacje do konca listopada to znaczy ze w budzecie na 2019 dosypki nie bedzie . CZYLI ZNOW " GLOSUJCIE NA NAS A MY WAM DAMY"
  gosc
  15.05.2018, 18:44
  Mówimy tu o dodatku do emerytury, który stanowiłby wyrównanie ze świadczeniem pielęgnacyjnym, które otrzymują rodzice opiekujący się dziecmi niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem – dodała pani minister.- czyli zamierza utrzymac podzial na od urodzenia i po urodzeniu. Nie obejrze i nie poslucham bo nie moge jiuz p[atrzec na te kobite i i sluchac klamstw pisu.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy jet to prawda?
  Łuczańska Bogumiła
  15.05.2018, 17:24
  Czy jest prawdą że rodzice na EWK otrzymają podwyżkę i wyrównanie?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas