Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opiekunowie na wcześniejszych emeryturach (tzw. EWK) dostaną wyrównanie

15.05.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. kadr z transmisji konferencji/twitter.com
minister Rafalska podczas konferencji prasowej na temat działań rządowych dla osób z niepełnosprawnością

- Mówimy tu o dodatku do emerytury, który stanowiłby wyrównanie ze świadczeniem pielęgnacyjnym, które otrzymują rodzice opiekujący się dziećmi niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem – powiedziała minister Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej dot. propozycji modelu wsparcia dla rodzin osób z niepełnosprawnością. Czy oznacza to, że tzw. matki EWK otrzymają upragnioną „dosypkę”, która zrówna ich świadczenia do poziomu świadczenia pielęgnacyjnego?

Podczas konferencji minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przedstawiła szereg planów rządów, dotyczących wspierania osób z niepełnosprawnością, np. stworzenia daniny solidarnościowej i przeprowadzenie reformy orzecznictwa. Oprócz tego, minister Rafalska zapowiedziała spełnienie postulatu rodziców na wcześniejszych emeryturach, którzy od dawna zabiegali o zrównanie ich świadczeń ze świadczeniem pielęgnacyjnym, które obecnie wynosi 1477 zł.

Czy tylko dla EWK?

- Druga nasza propozycja to dodatek dla tzw. matek EWK, czyli rodziców opiekujących się ciągle dziećmi niepełnosprawnymi. To opiekunowie, którzy, żeby otrzymać kiedyś tę emeryturę musieli mieć wypracowane co najmniej 20 lat – podkreślała na konferencji minister Elżbieta Rafalska. – Mówimy tu o dodatku do emerytury, który stanowiłby wyrównanie ze świadczeniem pielęgnacyjnym, które otrzymują rodzice opiekujący się dziecmi niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem – dodała pani minister.

Pojawia się tu jednak pytanie, co z pozostałymi rodzicami na świadczeniach emerytalno-rentowych, sprawującymi opiekę nad osobami zależnymi, którzy z różnych przyczyn nie załapali się na EWK, a ich świadczenia również są niższe niż świadczenie pielęgnacyjne.

Będzie w końcu opieka wytchnieniowa?

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obiecała też realizację jednego z elementów programu „Za życiem”, który do tej pory nie został wprowadzony w życie.

- Kolejna propozycja to opieka wytchnieniowa, czyli zwiększony dostęp do usług w domu. Jest to rozwiązanie do tej pory niestosowane. Mówimy też o pobycie osób niepełnosprawnych w dostosowanych placówkach, o zwiększonym dostępie do turnusów rehabilitacyjnych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności – powiedziała minister Rafalska, która wśród rządowych planów wymieniła także, m.in. zwiększenie dofinansowania Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej, wypracowaniu modelu kompleksowej rehabilitacji i wprowadzeniu Trenera pracy.

Całą transmisję z konferencji możesz obejrzeć za pośrednictwem Twittera.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • czy mamy glodować
  irysa
  01.10.2018, 15:56
  ja otrzymuję 620 zł emerytury dziecko niepełnosprawne od urodzenia czy doczekam się wyrównania z świadczeniem czy to tylko obietnice
  odpowiedz na komentarz
 • Kolejne obiecanki
  Irma
  29.08.2018, 13:06
  Znowu kiełbasa wyborcza dla matek.Skoro wiadomo ze im to przysługuje to dlaczego nie przyznają im tego od razu.Ile to już lat rząd dyksryminuje starsze matki i zwodzi je obietnicami?
  odpowiedz na komentarz
 • ewk
  Haneczka
  06.08.2018, 12:36
  kiedy wreszcie będzie to wyrównanie ciągle tylko słychać obietnice ze trzeba wyrównać za obietnice nic nie kupie niektóre dzieci są ubezwłasnowolnione
  odpowiedz na komentarz
 • EWK
  Zonia
  04.08.2018, 20:55
  Czy osoby które miały EWK a teraz na swój wiek ZUS zamienił na emeryturę i mają ponad 300 zł.mniej niż dodatek pielęgnacyjny też mogą liczyć na ten dodatek bo dalej się opiekują teraz już dorosłymi dziećmi
  odpowiedz na komentarz
 • EWK
  matka
  02.08.2018, 10:00
  A czy MY matki na EWK nie mamy dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności czy mimo cięzkiej pracy dziś jesteśmy pokrzywdzone o ok 7200 rocznie.Dzięki za takie państwo prawa , nie byłam na urlopie 35 lat , nie ma mnie kto zastąpić .Obiecanki przedwyborcze przerabiam to od wielu lat a po wyborach zdychajcie za 852 zł.
  odpowiedz na komentarz
 • zróżnicowana sytuacja osób na emeryturach ewk
  Emilia
  28.05.2018, 10:32
  Czy otrzymają ten dodatek osoby na ewk, których pełnoletnie dziecko obecnie ma stopień umiarkowany (a nie znaczny), lub dziecko umarło, czy może dostaną wszyscy z emeryturą ewk - co byłoby chyba najsprawiedliwsze.
  odpowiedz na komentarz
 • skoro konsultacje do konca listopada to znaczy ze w budzecie na 2019 dosypki nie bedzie . CZYLI ZNOW " GLOSUJCIE NA NAS A MY WAM DAMY"
  gosc
  15.05.2018, 18:44
  Mówimy tu o dodatku do emerytury, który stanowiłby wyrównanie ze świadczeniem pielęgnacyjnym, które otrzymują rodzice opiekujący się dziecmi niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem – dodała pani minister.- czyli zamierza utrzymac podzial na od urodzenia i po urodzeniu. Nie obejrze i nie poslucham bo nie moge jiuz p[atrzec na te kobite i i sluchac klamstw pisu.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy jet to prawda?
  Łuczańska Bogumiła
  15.05.2018, 17:24
  Czy jest prawdą że rodzice na EWK otrzymają podwyżkę i wyrównanie?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2018”?

Biuletyn

Wspierają nas