Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co zapowiedziała minister Rafalska na pierwszych konsultacjach systemu wsparcia?

09.07.2018
Autor: oprac. Angela Greniuk, fot. pixabay.com
Źródło: PAP
dymki jak w komiksie oznaczające rozmowę

W poniedziałek, 9 lipca, rozpoczęły się regionalne konsultacje systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Spotkania z minister Elżbietą Rafalską odbyły się w Stargardzie i Gorzowie Wlkp. Natomiast w Ostródzie obecny był Podsekretarz Stanu w MRPiPS Marcin Zieleniecki.

Konsultacje rozpoczęły się od spotkania w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Stargardzie. Rano minister Elżbieta Rafalska wzięła udział w konferencji prasowej, gdzie wyjaśniła, że celem konsultacji jest zebranie opinii nt. pierwszoplanowych i najważniejszych potrzeb środowiska osób z niepełnosprawnością.

Danina solidarnościowa

W połowie maja br. szefowe resortów finansów i rodziny zapowiedziały, że powstanie nowy państwowy fundusz celowy: Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Będzie on zasilany także z części składki na Fundusz Pracy oraz z „daniny solidarnościowej” od osób zarabiających ponad 1 mln zł rocznie.

Po raz pierwszy danina ma być płacona od dochodów uzyskanych w 2019 r., czyli w 2020 r. Rząd szacuje, że może to pozwolić na uzyskanie ok. 2 mld zł. Minister Rafalska nie wykluczyła ujęcia w nowym funduszu także dotacji z budżetu państwa.

- Otwieramy katalog działań na rzecz osób niepełnosprawnych, które mogą być realizowane. Nie chcemy wprost nazywać, jakie to będą zadania (…) jakiego typu ośrodki mogłyby powstać, ewentualnie, które mogłyby być finansowane. Nie chciałabym, żeby on (nowy fundusz) był zastępstwem finansowania dotychczasowych świadczeń realizowanych w budżecie inną zupełnie drogą – powiedziała minister podczas konferencji w Stargardzie.

Finanse funduszu

Elżbieta Rafalska dodała, że raczej „szłaby drogą programów rządowych, nowatorskich rozwiązań, wspierania nowych ośrodków wsparcia, rozwiązań, które w dotychczasowym systemie nie funkcjonowały”. Zaznaczyła, że fundusz ma także służyć współfinansowaniu projektów europejskich.

- Uważam, że to powinno być wsparcie tych działań, których jest istotny niedobór wśród usług adresowanych do osób niepełnosprawnych, a więc widziałabym tu mieszkalnictwo, nowe ośrodki dziennego wsparcia i taką siatkę budowania tych instytucji, żeby one były lokalizowane w mniejszych miejscowościach – zaznaczyła min. Rafalska.

Jak powiedziała, projekt ustawy o solidarnościowym funduszu wsparcia „stanie się przedmiotem prac parlamentarnych na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Sejmu”. Konsultacje mają pomóc w określeniu, na co pieniądze mają być wydawane.

Natomiast na konferencji prasowej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim szefowa resortu rodziny mówiła o założeniach ustawy i terminach związanych z wprowadzaniem tej regulacji. Wyjaśniła m.in. na jakiej zasadzie do nowego funduszu mają trafiać środki z Fundusz Pracy.

- Proponuje się, żeby 0,15 proc. stanowiło wpływy do Funduszu Solidarnościowego, ale dotychczasowa składaka z Funduszu Pracy, która wynosiła 2,45 nie byłaby zwiększona, tylko o te 0,15 byłby zmniejszona – tłumaczyła Rafalska. – Myślę, że w połowie sierpnia będziemy mieli wszystkie uwagi resortów i z konsultacji społecznych, również z organizacji pozarządowych, stowarzyszeń. Ten projekt ustawy (…) chciałabym, żeby był procedowany na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Sejmu. Musi być przyjęty nie później niż do 30 listopada, ale nie tylko przyjęty, ale w tym terminie powinien być podpisany też przez pana prezydenta – powiedziała Rafalska.

Od 2020 roku środki z Solidarnościowego Funduszu mają być przeznaczone na najważniejsze potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Poprawa… sytuacji edukacyjnej?

Minister Rafalska mówiła też o sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Podkreśliła, że stopa bezrobocia w tej grupie wynosi 9,3 proc., „ale jest to spadek w odniesieniu do 2016 r. o 3,7 punktu procentowego”. Dodała, że wzrósł też wskaźnik zatrudnienia i współczynnik aktywności zawodowej.

- Dostrzegamy tu jednak konieczność poprawienia sytuacji edukacyjnej osób niepełnosprawnych, ponieważ jest to częsta bariera, utrudniająca funkcjonowanie na rynku pracy, i uważamy, że tu powinien być większy akcent związany z rozwojem w sferze kompetencji cyfrowych – powiedziała Rafalska

Zaznaczyła, że konieczne jest też włączenie do rynku pracy osób ze znaczną niepełnosprawnością.

Podwyższenie zasiłków

Przypomniała, że jednym z elementów systemu będą programy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami finansowane z funduszu solidarnościowego. Dodała, że od stycznia 2019 r. na ten fundusz odprowadzane będą pieniądze z Funduszu Pracy. Minister mówiła też o zasiłkach.

- Od 1 listopada 2018 r. wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny, który wynosił do tej pory 153 zł. On wzrośnie do 184,42 zł, a więc będzie to wzrost o 31,42 zł – powiedziała.

Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule pn. „Od 1 listopada wzrosną zasiłki: pielęgnacyjny, specjalny opiekuńczy i dla opiekunów” na portalu Niepelnosprawni.pl.

Wśród propozycji ministerstwa rodziny są m.in.: reforma systemu orzekania o niepełnosprawności i wprowadzenie orzekania o niesamodzielności, dodatek do emerytury tzw. EWK dla rodziców opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, opiekę wytchnieniową, zwiększenie dostępności do turnusów rehabilitacyjnych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz zwiększenie dofinansowania warsztatów terapii zajęciowej.

Planowane jest także opracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy. Konsultowane będą też propozycje dotyczące zwiększenia finansowania zakładów aktywności zawodowej, zatrudnienia wspomaganego i wdrożenia nowego modelu kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych
  Lucyna
  16.07.2018, 01:11
  W naszym Państwie nie ma już kto pracować skoro osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym "koniecznie" mają być włączane na rynek pracy. Brutalny kapitalizm i wyścig szczurów na rynku pracy raczej to wyklucza. Terapia zajęciowa, warsztaty, praca w tzw. placówkach państwowych przy wydatnej pomocy budżetu państwa jak najbardziej dla tych, którzy chcą, potrzebują, ale nic na siłę i wbrew woli tych osób. No i rewelacyjny pomysł na nowe komisje orzekające, które będą miały raczej kompetencje urzędów pracy bo mają informować o tym, że jesteś "zdolny do pracy" i w ilu procentach oraz w jakich zawodach możesz pracować. I tak osoba pracująca do tej pory fizycznie dzięki uświadomieniu przez komisje ds orzekania zmieni pracę fizyczną na pracę np. przy komputerze. Medycyna ciągle idzie do przodu lekarze będą wiedzieli lepiej od ciebie do czego się nadajesz, i efektywniej niż urząd pracy zaproponują ci zawody, w których masz się realizować. Proponuję wszystkich od razu przed te komisje postawić żeby nie błądzili po omacku. Tak naprawdę jestem wściekła, że muszę płacić składkę na ubezpieczenie rentowe obowiązkowo z wynagrodzenia za pracę, której w pewnym momencie może się zdarzyć, że nie będę mogła już wykonywać i z płaconego przez wiele lat ubezpieczenia nie otrzymam renty przynajmniej czasowej na przekwalifikowanie. Zacznijmy dobre zmiany od tego, że niech ta składka będzie dobrowolna zobaczymy kto by ją płacił? Ja nie.
  odpowiedz na komentarz
 • RZAD I POLITYCY PiS OBIECYWALI ZLOTE CZASY ZERO RALIZACJI 3L RZADU PiS i NIC NIEZRBIL TYLKO SWWOIM/
  inwalida 1 grupy glodnmy
  14.07.2018, 15:56
  co robil rząd jak zawadzali przez 40 dnI SEJMNIE SMIERDZAŁO CO ZROBIL RZĄD PRZEZ 3 lata JAK OBIOL RZĄD DOSTAL WLADZE EMERYTOW i RECISTOW WEPLI NA BOCZYCE SOBIE WYSOKIE DIETY I NAGRODY JAK piS OBEJMOWAŁ WLADZE ZASILEK WYNOSIL 209 TERAZ 215lz =38 ero UNII WYNOSI300-1350 ERO + LEKI DO EMERYTOW ZADARMO i NIEPELNOSPRAWNYCH TAK POLITYCY PiS DWAJA SWOICH OJCOW I MATKI CO DOSTAJA PRZEZ 3 latA GROSZOWE WALORYZACJE JAKA POMOC OFIAROWAL RZAD PiS STEK OBŁUDY I KLAMSTWWA KIEDY POSLOWIE WEZNĄ DO PRAGY I CAŁE MINISTERSTWA I KOLEGUM PiS NIEBEDZIE SMERDZEC W SEJMNIE TOLEROWANIE STRAZ MARSZALKOSK ADO PRZEMOCY I POPYCHANIA MATEK I NIEPELNOSPRAWNYCH CO ZROBILI PRZEZ 3 LATA TYLKO ZADYME SEJMNIE I PONIRZANIE GODNOSCI CZLOW#KA NAROD ZOSTAŁ PODZIELONY NAGORSZYCH CO NIEWIEDZĄ CO WLOŻYC DO GARKA I LEPSZYCH CO DUSZĄ OPYCHU . IEPSZE WARUKI BYLY ZA KOMUNY JAK PO-PSL i PiS ZLODZEJE NARODU?
  odpowiedz na komentarz
 • Wymiana procesorów mowy
  Małek
  13.07.2018, 15:35
  Wydłuża się ciągle oczekiwanie na wymianę procesora mowy dla osób głuczych. Powinno przeznaczyć się specjalne środki na ten cel, a nie dla kliniki z możliwością dowolnego przeznaczenia. Mam znaczny stopień niepełnosprawności na wzrok i słuch. Używam 8-letniego procesora mowy, wymiana baterii wiąże się z dużymi kosztami. Powinno używać się procesora 5 lat, a w moim przypadku, miałam obiecaną wymianę na początku 2019 r, a teraz 2020 r więc przedłuży się to do 10 lat. Mam ok. 1400 zł emerytury, nie stać mnie na codzienna wymianę baterii, cofam się w słyszeniu dżwięków.
  odpowiedz na komentarz
 • Wymiana procesorów mowy
  Jadwiga Małek
  13.07.2018, 15:27
  Tyle się mówi o wsparciu dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Kto interesuje się tym jak wygląda wymiana procesorów mowy dla oso głuczych. Mam znaczny stopień niepełnosprawności na wzrok i słuch, czyli jestem pozbawiona podstawowych zmysłów. Procesor powinien po 5-latach zostać wymieniony, ja mam procesor 8-tetni po naprawie opłaconej z własnych środków. Nie spelnia swojej roli, b. szybko zużywają się baterie, na tak częstą wymianę baterii mnie nie stać, mam niecałe 1400 zł emerytury. Co z osobami takimi jak ja, czy są jakieś dodatkowe środki na ten cel, Miałam otrzymać nowy procesor na początku 2019 r, teraz dowiedziałam się, że nastąpi to być może w marcu 2020 r. Kolejka oczekujących się wydłuża, miało być w tym temacie lepiej, kliniki decydują na co przeznaczyć otrzymane pieniądze, powinno być wyrażnie zaznaczone , na wymianę procesorów mowy, sprawa dotyczy Kajetan.
  odpowiedz na komentarz
 • Szkoda słów
  Kuk
  12.07.2018, 21:51
  Wy już nic nie dawajcie niepełnosprawnym tylko przestańcie nas okradać
  odpowiedz na komentarz
 • Szkoda słów
  Kuk
  12.07.2018, 21:49
  Robią szkolenia za kasę niepełnosprawnych i taka to pomoc zamiast wesprzeć osoby niepełnosprawne to pchają kasę osobom kręcącym wiem w około niepełnosprawnych za to wspierają bez zająknięcia patologię
  odpowiedz na komentarz
 • Konsultacje to farsa
  Miki
  12.07.2018, 14:09
  Ciekawe kto ze środowiska osób niepełnosprawnych i organizacji pozarządowych działających na rzecz tych osób bierze udział w tych konsultachach? Są one tak organizowane, aby mało kto o nich wiedział. Zaprasza się tylko osoby sprzyjające "dobrej zmianie", które przytakną propozycjom rządowym. No bo po co mają przyjść osoby, które będą zadawać niewygodne pytania. Tych, których nowy system ma dotyczyć Pani Minister nie uważa za stosowne zaprosić. Informacje o regionalnych konsultacjach, które mają się odbyć zamieszcza się w miejscach, które trudno odnaleźć, jest to informacja zdawkowa, tak aby potencjalny zainteresowany nie wiedział gdzie i o której spotkanie się odbędzie. Info daje się na dzień przed planowanym spotkaniem. Przypadkiem trafiłem na informację o konsultacjach w Kielcach ale nie wynikało z niej ani gdzie ani o której godzinie się odbędą. Natomiast po fakcie jest a jakże obszerna relacja, np. na stronie Urzędu Wojewódzkiego i to na głównej stronie. Zbliżają się przecież wybory.
  odpowiedz na komentarz
 • Sustem wsparcia.
  Kasia.
  11.07.2018, 16:27
  Nowe orzecznictwo ZUS wszystkich uzdrowi.Renty dostaną ci tylko w stanie wegetatywnym a reszta do pracy.ZUS zaoszczędzi a rząd jeszcze dodatkowo wyciąga ręce po danine solidarnościową.Komu te bajki pani minister?????
  odpowiedz na komentarz
 • "...stopa bezrobocia w tej grupie wynosi 9,3 proc."
  matka niepełnosprawnego
  10.07.2018, 21:53
  To jakiś żart? Tylko 20-30% niepełnosprawnych pracuje, a bezrobocie poniżej 10%? Znowu za idiotów bierze Polaków.
  odpowiedz na komentarz
 • I to już? I tyle w tym temacie?
  Keraj
  10.07.2018, 16:57
  A jakieś dopracowane konkrety? Jak na razie to chyba niewiele. A tyle znowo naobiecywala.
  odpowiedz na komentarz
 • wsparcie niepełnosprawnych
  maria
  10.07.2018, 14:34
  Czy będzie dostęp dla osób niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem do rehabilitacji czy do lekarzy specjalistów?Obecnie znaczny stopień niepełnosprawności bez znajomości ma tylko osoba leżąca nie poruszająca się.
  odpowiedz na komentarz
 • Orzekanie o niesamodzielności tylko na wniosek ON
  starsza niepełnosprawna
  10.07.2018, 11:59
  Lepiej gdyby orzekanie o niesamodzielności było, ale tylko na wniosek ON lub opiekuna niepełnosprawnego, a nie obowiązkowo, przy okazji komisji na której orzekają o prawie do renty.Są inwalidzi ,którzy mają orzeczenie wydane na stałe przez powiatowe komisje do spraw orzecznictwa i oni nie chcą ,by im te orzeczenia unieważnili.Przecież prawo nie działa wstecz.
  odpowiedz na komentarz
 • Program wsparcia powoli rusza !!!!!
  mamaewk
  10.07.2018, 10:28
  To cieszy wiele grup osób niepełnosprawnych ale też i nas emerytowane mamy EWK które usłyszały zapowiedz wyrównania do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego swojej wypracowanej zgodnie z ustawą emerytury .Możemy powiedzieć lepiej pózno niż wcale ,choć walczono o prawo do świadczenia pielęgnacyjnego wiele lat ,ale wygląda na to że ten rok będzie zakończony sukcesem dla tej starszej ,schorowanej grupy matek EWK którą wykluczył sam premier Donald Tusk wprowadzając pod wpływem protestów matek w sejmie ustawę o świadczeniu pielęgnacyjnym ,wykluczającą starszą grupę matek bo wypracowały dochód.Skazał te matki na głodowe emerytury i coraz większą biedę. Dzisiaj PO krytykuje obecny rząd , nadal nie widzi krzywdy ,niesprawiedliwości kiedy w 2014 r ustawą pozbawiła tą grupę opiekunów prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Teraz oczekujemy na ustawę i termin wprowadzenia wyrównania !!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Turnusy
  fizjoterapeuta
  10.07.2018, 09:36
  Zwiększenie dostępności do turnusów rehabilitacyjnych, to przede wszystkim organizowanie bezpłatnych przejazdów pojazdami przystosowanymi do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Turnusy są, tylko nie ma czym i jak dojechać :(
  odpowiedz na komentarz
 • Konsultacje dla konsultacji
  Zwolennik szerokich i permanentnych konsultacji
  09.07.2018, 23:07
  "Konsultacje systemu wsparcia" - co to za nowomowa ? I co to za genialny pomysł ? Celem konsultacji jest....... zbieranie opinii. Konsultacje regionalne, konsultacje wojewódzkie, konsultacje powiatowe, konsultacje gminne, konsultacje dzielnicowe, konsultacje osiedlowe, konsultacje sołeckie. Ten pomysł należy koniecznie skonsultować z babciami klozetowymi, przecież kto jak kto, ale one coś wiedzą na temat dostępności toalet, dlatego ich opinia nie może zostać pominięta. Myślę, że w ministerstwie rodziny powinien zostać stworzony specjalny departament, który zajmie się odpowiednim opracowaniem statystycznym tych opinii, żeby Pani Minister E. Rafalska miała odpowiedni materiał na cotygodniowe konferencje prasowe. Ukoronowaniem procesu konsultacji powinno być utworzenie czegoś na kształt rady konsultacyjnej (takiej jak w PRL przy Jaruzelskim), która będzie esencją i najdoskonalszym urzeczywistnieniem idei konsultacji. I nikt nie będzie miał prawa powiedzieć, że dla niepełnosprawnych się nic nie robi.
  odpowiedz na komentarz
 • Zwiększenie dofinansowania do warsztatów terapii zajęciowej
  starsza niepełnosprawna
  09.07.2018, 18:28
  Mam nadzieję ,że Rafalska nie będzie obowiązkowo kierowała na te warsztaty wszystkich bezrobotnych niepełnosprawnych, którym renty odbiorą . To są duże koszty, pieniądze pracującego podatnika.Za te 17 tys rocznie, to osoba bez renty całe trzy lata by wyżyła , rachunki popłaciła , jedzenia kupiła , pierogów by nalepiła i zjadła. Są bezrobotni niepełnosprawni , którzy z opieki społecznej dostają tak mało , albo i nic, bo rodzina ma dochody.Teraz, po reformie jeszcze przybędzie takich biedaków .Co takiemu po terapii zajęciowej , gdzie koraliki będzie nawlekał? Co będzie jadł ?Za co należności za wodę , prąd ,śmieci , opał , leki , pampersy zapłaci?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas