Zatrudnienie osoby niepełnospawnej
Mam 25 lat. Mam zamiar otworzyć działalność gospodarczą i z rozruchu chciałbym zatrudnić osobę niepełnosprawną. Jest to mój brat i chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość wzięcia dofinansowania na dostosowanie warunków do pracy, którą bedzie wykonywał (mam tu na myśli remont budynku, w którym będę otwierał firmę lub na zakup konkretnych maszyn, podczas pracy z którymi nie będzie miał większych problemów). Nie wykluczam zatrudnienia 2 osób niepełnosprawych (działalność usługowa). Z jakich środków mogę skorzystać i na jakie dofinansowania mogę liczyć?
Szanowny Panie,
- odnośnie dofinansowania warunków pracy należałoby udać się do swojego powiatowego urzędu pracy, który zajmuje się rozdzielaniem środków PFRON na ten cel. Tam uzyska Pan informację na temat ile środków posiada powiat na ten cel oraz jakie zasady w danym powiecie obowiązują przy udzielaniu dofinansowania w zakresie:
- zwrotu kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej,
- zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej,
- zwrotu kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy,
- zwrotu kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego.
- odnośnie dofinansowania do wynagrodzenia pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności – kwestie te zostały uregulowane w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Praktyczne informacje na temat jak uzyskać dofinansowanie wraz z informacją jakie druki należy złożyć znajdują się na stronie www.pfron.org.pl.
Ponadto warto skorzystać z infolinii dedykowanej pracodawcom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnością. Od 20 czerwca 2017 roku obowiązuje jeden wspólny numer infolinii: 801 233 554 (22 581 84 10 dla telefonów komórkowych).
Niezależnie warto pamiętać, iż zgodnie z art. 25 a ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - Fundusz refunduje:
1) osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota określona w art. 18 ust. 8 oraz w art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963, 1247, 1579, 1807 i 1810), z zastrzeżeniem ust. 1a,
2) niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, składki na ubezpieczenia społeczne rolników – wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe – pod warunkiem opłacenia tych składek w całości przed dniem złożenia wniosku.
1a. Refundacja, o której mowa w ust. 1 pkt 1, przysługuje w wysokości: 1) 100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
2) 60% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
3) 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik