Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ministerstwo: będzie nowy typ ŚDS dla osób z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi

18.02.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Freeimages.com
Uchylone drzwi, zza których świeci światło

W grudniu 2018 roku usunięto z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie Środowiskowych Domów Samopomocy (ŚDS) propozycję stworzenia dwóch nowych typów tych placówek – D i E, które miały służyć osobom ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wywołało to sprzeciw środowiska, a także wzbudziło zainteresowanie mediów. Teraz resort rodziny deklaruje powrót do idei tworzenia specjalnych placówek dla niesamodzielnych osób z autyzmem i ze sprzężeniami.

Jak poinformowało nas Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia, która wprowadza nowy typ ŚDS – D dla osób ze spektrum autyzmu lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wprowadzenie jej w życie będzie oznaczać możliwość prowadzenia ŚDS tylko dla jednej z tych dwóch grup osób lub dla obydwu grup – w zależności od potrzeb w gminie lub powiecie.

Będą też centra opiekuńczo-mieszkalne

Jednocześnie w ramach działań finansowanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zaplanowano stworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych – również z myślą o osobach z autyzmem lub niepełnosprawnością sprzężoną.

„Prace nad tymi projektami przebiegały równolegle, aby oferta ze sobą nie konkurowała, lecz uzupełniała się w zakresie wsparcia kierowanego do osób ze spektrum autyzmu oraz ze sprzężonymi niepełnosprawnościami” – poinformowało nas biuro prasowe Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Walka o stworzenie małych, działających lokalnie placówek opiekuńczych dla dorosłych osób z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi to jeden z celów inicjatywy „Chcemy całego życia”. Związane z nią aktywistki stworzyły petycję w sprawie utworzenia takich placówek, pod którą podpisało się już ponad 90 tys. osób.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Kiedy usłyszymy o emeryturze EWK PLUS !!!!!!
    mama ewk
    19.02.2019, 08:19
    Projektów,propozycji Sol. Funduszu Wsparcia ON przedstawionych w ciągu ostatnich dni nikt nie jest w stanie zapamiętać .Dotyczą one najbliższych kilku lat. Bardzo to jest potrzebna inicjatywa ale nic nie słyszymy o pracach w MRPIPS które dotyczyły by wsparcia finansowego emerytowanych matek EWK, prac nad wyrównaniem rent i emerytur ze świadczeniem pielęgnacyjnym .Nic nie wiadomo co z petycją matki skierowaną do Senatu- czy przedstawiciel ministerstwa wyliczył koszty wyrównania emerytury dla budżetu ,jakie będzie stanowisko ministerstwa -czy będzie blokowało prace nad tą ustawą. Nie wiadomo nic czy trwają prace nad reformą orzecznictwa ,czy trwają prace nad wykonaniem wyroków TK. Pan premier mówi dużo o równym podziale środków wypracowanych przez obywateli z którego sprawiedliwie wszyscy mają prawo korzystać. Pytam więc skoro jedna ustawa nie może powstać przez ponad trzy lata aby zlikwidować podział w jednej grupie matek i ciągle nic w tej sprawie się nie robi -jaka to jest sprawiedliwość ! Czemu nikt nie mówi o godnym życiu osób niepełnosprawnych i ich schorowanych ,wykluczonych ,skrzywdzonych przez ustawę matek. Słyszymy o dbaniu o rodzinę , o planach na kilka lat . Prosimy o prawo do godnego życia ,do spojrzenia na tę sprawę i jej ustawowe procedowanie bez wyszukiwania nowych przeszkód. Niech ministerstwo zajmie się problemami tej grupy obywateli .Sukcesy rządu w/s rodzin wielodzietnych nie powinny być jedynymi jakimi rząd - Dobrej Zmiany- może się pochwalić. My matki dorosłych niepełnosprawnych dzieci czekamy nie tylko na program dostępność plus ale czekamy na decyzje - emerytura EWK -PLUS !!!!!!!! Czekamy na prawo do godnego życia , na sprawiedliwość. !!!!!!!!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas