Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dla kogo 500 zł? Pełnomocnik Rządu o pracach nad nowym świadczeniem

22.05.2019
Autor: Mateusz Różański
Krzysztof Michałkiewicz

Premier Mateusz Morawiecki obiecał stworzenie nowego świadczenia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Według zapowiedzi ma ono trafić do 500 tys. osób z niepełnosprawnością, m.in. tych, które nie mają innego dochodu niż renta socjalna.

Świadczenie ma to być finansowane z podatku od sprzedaży detalicznej i z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia (SFWON). O prace nad sprawą zapytaliśmy Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzyszofa Michałkiewicza.

Także dla seniorów

- Pracujemy nad nowym, dodatkowym świadczeniem dla osób niepełnosprawnych, które nie ze swojej winy nie mogły podjąć zatrudnienia i wypracować sobie renty z tytułu niezdolności do pracy lub wypadkowej czy emerytury. Są to osoby niepełnosprawne, które są w trudnej sytuacji i wymagają wsparcia ze strony państwa – tłumaczył pełnomocnik. – Pan premier powiedział o 500 tysiącach. To jeszcze liczymy, bo część osób jest już w wieku emerytalnym. Trwają prace nad ustawą i chcemy, żeby jeszcze ten parlament przyjął tę ustawę. Motywacją będzie to, że osoby niepełnosprawne czekają na tę ustawę – tłumaczył.

Opieka wytchnieniowa zagrożona?

Koszt wypłacania świadczenia został wyliczony na 3 miliardy złotych, które mają pochodzić z podatku od sprzedaży detalicznej i ze Solidarnościowego Funduszu Wsparcia. Z tego samego Funduszu mają też być finansowane m.in. opieka wytchnieniowa i tworzenie ośrodków dla dorosłych osób z poważnymi niepełnosprawnościami. Powstaje pytanie czy rozwój tych programów nie zostanie wstrzymany z powodu konieczności znalezienia środków na nowe świadczenie.

- Skończyliśmy pracę nad następnym programem, finansowanym z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych o nazwie Centra opiekuńczo-mieszkalne – odpowiedział na to pytanie Krzysztof Michałkiewicz, który uspokaja, że zaplanowane przez rząd programy są niezagrożone. – Pracujemy nad następnymi: Mieszkanie bez barier i Budynki bez barier. Tymi programami wpisujemy się w Program Dostępność Plus i ustawy o dostępności – dodał.

Pełnomocnik Rządu przy okazji poinformował, że do konsultacji trafiła Ustawa o Zatrudnieniu wspomaganym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • 500 +
  Karolina
  18.07.2019, 12:49
  Mój mąż jest od 12 lat z orzeczeniem niepełnosprawnym niezdolnym do samodzielnej egzystencji bez prawa do renty ZUS nie przyznał. Nie posiada też renty socjalnej. Czy jemu będzie przysługiwało 500+
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  Gość
  16.07.2019, 08:10
  Dodatek dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności to co są inni ludzie też chorzy to nie zostaną 500 +
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  Gość
  16.07.2019, 08:03
  A co z tymi co mają umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i nie pracują !Może dodatek dla matek które nie mogą iść do pracy bo nie ma miejsc w żłobkach ,przedszkolach .A chciały iść do pracy a musiały zrezygnować bo nie ma kto się zająć dzieckiem a nianie są drogie!
  odpowiedz na komentarz
 • zaklad pracy chronionej przyjmie kazdego renciste z grupą. emeryta nie bo nie otrzyma dofonansowania
  cudka
  22.06.2019, 20:33
  Chory emeryt jest zdrowy
  odpowiedz na komentarz
 • Skandal
  Maria Feliks
  21.06.2019, 08:49
  A co z.remontami ZUS? To moja siostra dostanie wszystkie dodatki!i tym sposobem będzie miała od państwa większy dochód niż ja .Starałam się zapewnić byt dziecia. Mogłam przed chorobą pracować tylko 12 lat.Mąż juz nie pracuje bo wymagam opieni i nie pobiera żadnych pieniędzy od państwa. I to jest sprawiedliwe?
  odpowiedz na komentarz
 • Dzielenie niepełnosprawnych na lepszych i gorszych
  Miki
  03.06.2019, 11:56
  Jak zwykle rząd pokazuje swoją hipokryzję. Świadczenie 500+ na każde dziecko daje lekką ręką bez kryterium dochodowego nawet tym, którzy go nie potrzebują a niepełnosprawni mieliby je dostać pod warunkiem nie osiągania żadnych dochodów poza rentą socjalną. Pan Michałkiewicz nie po raz pierwszy wykazuje się brakiem kompetencji i pokazuje, że nie ma bladego pojęcia o niepełnosprawności. Dlaczego świadczenie miałoby przysługiwać tylko niepełnosprawnym na rencie socjalnej a tym na rencie z tytułu niezdolności do pracy już nie? W czym niepełnosprawni renciści socjalni są lepsi, że mają być uprzywilejowani? Przecież tak jak pozostali renciści też mogą pracować. Czy ktoś pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy w wysokości najniższej renty równej rencie socjalnej jest mniej pokrzywdzony? Jeśli takie rozwiązanie zostanie przyjęte to będzie zachęta dla rencistów socjalnych, by pracować na czarno, bo wtedy dostaną świadczenie. Mamy rok wyborczy, więc partia rządząca chce sobie tanim kosztem kupić poparcie niepełnosprawnych dając ochłap wąskiej grupie osób i zyskując przy tym duży efekt propagandowy. Nie od dziś wiadomo, że niepełnosprawni nie są ważnym elektoratem, o który należy zabiegać. 500+ na dziecko bez kryterium dochodowego dano wszystkim, bo to są potencjalne głosy wyborcze a że niepełnosprawnych jest mniej to próbuje się im rzucić jakiś ochłap jak psu. Wstydźcie się Państwo z PiS.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawna
  Klaudia.
  29.05.2019, 09:55
  Jestem ciekawa co będzie z osobami które mają znaczny stopień z niezdolnością do samodzielnej egzystencji przyznanej przez PCPR. Mam zasiłek stały w kwocie 540 zł. plus 184 pielęgnacyjnego... Nie mam wypracowanych lat...ani możliwości podjecia pracy... Jak żyć...gdy nie starcza nawet na rachunki...leki...zywnosc.
  odpowiedz na komentarz
 • Dla kogo 500+???
  Maniek
  28.05.2019, 18:54
  PIS podzieli ON ,Osoby pracujące niedowidzace w ochronie,sprzątaniu są wykorzystywane na maksa.Gdyby mnie dali 500+ nie pracowalbym bo już nie daje rady.Jestem niedowidzacy 1 gr .Co pełnomocnik wie o pracy ON?Wstyd dla partii rządzącej,wstyd!Mnie wywalilaz pracy za nic,bo pani folwarku wzięła sobie emerytów znajomych.
  odpowiedz na komentarz
 • WALCZMY O WYŻSZE RENTY!!!
  Edyta
  27.05.2019, 15:57
  Żądajmy podniesienia rent z tytułu niezdolności do pracy! Oraz walki z najniżymi wynagrodzeniami dla ciężko pracujących niepełnosprawnych!!! Dopoki politycy nie zaczna sluchać jakie sa faktyczne potrzeby niepelnosprawnych obywateli, tylko będą nas zmuszali do realizacji swojego cynicznego planu zatrudniania nas za grosze, (byle placic im podatki)- NIECH NIE MÓWIĄ, ŻE NAM POMAGAJĄ! BO TO WIERUTNE KŁAMSTWO.
  odpowiedz na komentarz
 • 500+ należy sie wszystkim os.niepełnospr.ze znacznym,1 stopniem!
  Chora z 1 stop.znacznym,na głodowej, najniższej rencinie.
  27.05.2019, 11:04
  Mam znaczny stop. niepełnosprawności w związku z rzadką chorobą genetycznią EDS.ZUS pozostawił mnie z najniższą renciną i częściową niezdolnością do pracy na stałe, co uważam jest kary godne!!! Jak taka osoba jak ja ma żyć, za niespełna 800 zł.miesięcznie.Leczyć się u wielu specjalistów, operować i pokrywać koszty dopłat do sprzętów rehabilitacyjnych oraz takich rzeczy jak, stabilizatory, wózek, kule ortezy,itp. Pracowałam ile mogłam przez 18 lat i pół roku.Miałam w ZUSie tyk rok 2 grupę po ciężkich operacjach kończyn dolnych i górnych.Od wielu lat , potrzebuje opieki osoby drugiej.Hańba i wstyd za taki rząd, który uważa , ze osoba z renta socjalna , która może pracować ma otrzymać jeszcze dodatek a co z pozostałymi??? Pytam się, w czym Ja jestem gorsza od niepełnosprawnej osoby z renta socjalną? Tez potrzebuje opieki. Walcze z bólem każdego dnia :(. Przykro mi i wsiekła jestem, ze tak dzieli się nas chorych i cierpiących ludzi. Kiedy skończy się wreszcie to upokarzanie? Ile lat jeszcze musimy czekać na traktowanie nas zgodnie z prawami człowieka, które zapewnia nam Konstytucja.To co jawne jej łamanie. Protestujący , których niebawem ujrzymy znowu,mówią tylko o pomocy dla jednej grupy niepełnosprawnych. GDZIE POZOSTALI,ze znacznym stop. niepełnosprawności - czy my jesteśmy INNI ? Mam tylko cicha nadzieję,ze karma wróci do tych, którzy zgotowali nam taki los.
  odpowiedz na komentarz
 • kpina
  Anna
  27.05.2019, 00:26
  1. osoby z I grupą z rentą zero pomocy ale z rentą socjalną już tak, 2. znam wielu ze znacznym q 100% samodzielnych, i wielu na rentach socjalnych na stałe niemal zupełnie zdrowych, i wielu poważnie chorych bez prawa do rent!. 3. czas weryfikować kto naprawdę jest wymagający opieki, zatem świadczenie po nowym orzeczeniu uzyskanym po wejściu przepisów w życie, chcesz świadczenie to stań na komisji, skończy się udawanie ciężko chorych
  odpowiedz na komentarz
 • Przed jesiennymi wyborami zorganizujmy nowy protest BEZ SOCJALNYCH
  Mistrz
  26.05.2019, 22:14
  Proponuję 2 tygodnie przed wyborami w piątek, zorganizować protest osób niepełnosprawnych BEZ UDZIAŁU SOCJALNYCH, którzy psują wizerunek osoby niepełnosprawnej w Polsce. Wtedy powalczymy o 500+, albo PISowi damy kopa w wyborach parlamentarnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Rencistka
  Kasia
  26.05.2019, 22:13
  Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym od 24 lat. Wkońcu udało mi się znaleźć pracę co uważam za cud ale chyba obróci się to teraz na moją niekorzyść? To po co ta cała aktywizacja zawodowa jak jest teraz trochę lepiej to nic mi się nie należy. Rząd nawet nie wie ile zdrowia nas to kosztuje bo praca dla niepełnosprawnych to czasami czysta kpina i wyzysk np noewidomy lub słabowidzący składa śrubki i nakrętki za marny grosz! No i po co?! Teraz nic nie dostanie
  odpowiedz na komentarz
 • Jawne dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Juliana
  24.05.2019, 23:12
  Jawna dyskryminacja osób które sa niepełnosprawne i nie mogą przez swoje choroby podjąć pracy!!!! Jeżeli osoba jest niepełnosprawna ma całkowitą niezdolność do pracy !!! Są różne przyczyny przejścia na rentę bez względny na nazwę . I jeżeli na rencie socjalnej można pracować to NIE NALEŻNY SIĘ ŻADNE DODATKOWE ŚWIADCZENIE!!!Powiedzmy otwarcie osoba niepełnosprawna z całkowitą niezdolnością do pracy TO Z CAŁKOWITĄ NIEZDOLNOŚCIĄ DO PRACY !!!! Chyba że lekarz wydał osobie która jest na wózku i nie ma innych chorób to może zmienić nazwę tej niepełnosprawności na UMIARKOWANĄ!!! BO TEGO CZŁOWIEKA NIC NIE BOLI A JAK PÓJDZIE DO PRACY TO MOŻE ZA ZAROBIONE PIENIĄDZE ZATRUDNIĆ OPIEKUNA JEŻELI RODZICE SIĘ WYRZEKAJĄ POMOCY PRAWDA PANI HELWING!!! Osoba niepełnosprawna z całkowitą niezdolnością nie podejmie pracy bo jest chora !!! NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ DOSTAJE SIĘ NA CHOROBY A NIE NA WÓZEK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Rzecznik....ale czyj?
  Edyta
  24.05.2019, 20:22
  Nie czuję żeby ten człowiek był moim rzecznikiem! Robi to co każe mu pis - czyli bardzo mało, żeby nie powiedzieć, że NIC! Nic, co realnie by pomogło niepełnosprawnym. Gdyby było inaczej, nie byłoby tylu, żyjących w nędzy niepełnosprawnych. Ale czy syty zrozumie głodnego? On nie musi żyć za 700 - 900 złotych. Albo, za pracę nie dostaje 1600 złotych. Bo tyle zarabiają pracujący chorzy! Chciałabym wiedzieć, czy chociaż raz w swojej karierze spróbował coś z tym zrobić??? ( chociaż właściwie to znam odpowiedź). Jemu jest wygodnie, dostatnio i bezpiecznie. Po co szarpać się o nasze życie? Czy się stoi czy się leży - dobra kasa się należy.
  odpowiedz na komentarz
 • Dodatek dla wszystkich z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencjii
  Michu.
  24.05.2019, 18:53
  Dodatek powinien objąć wszystkich niezdolnych do samodzielnej egzystencji! Moja Mama ma 1100 zł wypracowanej emerytury po 30 latach pracy, orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i dodatek pielegnacyjny ok200 zł . Teraz miałaby nie dostać tego 500? To absolutny skandal! Mało, że nie dostaliśmy dodatku na opiekuna, ponieważ kryterium dochodowe na głodowym progu, dla Mamy nie ma pomocy żadnej a PiS podkreśla, że pomaga niepełnosprawnym. Nam w ogóle nie pomaga. Ten dodatek 500 byłby realną pomocą, ale jak widać chcą dać tylko rencistom socjalnym wykluczając wielu chorych emerytów i rencistów, ktorzy wymagają stałej opieki, a mają niskie świadczenia.
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  Oliwia
  24.05.2019, 18:02
  Właśnie wczoraj Rząd stwierdził że 500 + dla niepełnosprawnych nie będzie z Funduszu Solidarnościowego tylko z podatku handlowego jak wyrok się uprawomocni, ale na to trzeba czekać bo może być odwołanie od wyroku. Więc moi mili zapomnijcie
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  erykqnc
  24.05.2019, 12:30
  500+ tylko dla ON z I gr. wymagających stałej opieki !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • ZUS i MOPS
  bogdan
  24.05.2019, 11:10
  Od dwóch lat jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym tak więc miałem czas się zapoznać z rzeczywistością osób niepełnosprawnych. Grupa osób niepełnosprawnych to nie tylko osoby niepełnosprawne od urodzenia ale i osoby które przepracowały kilka a nawet kilkanaście lat pracy i płaciły ZUS oraz osoby które wychowały dzieci. Codziennie walczę o każdy milimetr ruchu i nie pokonała mnie choroba pokonał mnie przepisami ZUS który nie przyznał mi świadczenia mimo iż na koncie tam posiadam 175 tys.zł tak więc 15 lat płacenia składek do ZUS nie ma żadnego znaczenia. Obecnie z MPOS pobieram 184z ł 42gr i są to jedyne pieniądze które otrzymuję. Trzydzieści lat po transformacji ustrojowo gospodarczej a ZUS nadal nie jest dostosowany do obecnych sytuacji ale dobrze że zaczyna coś się zmieniać. System pomocy dla osób niepełnosprawnych powinien być uzależniony od ilości lat przepracowanych, ilości kapitału zgromadzonego w ZUS a nie tylko od wieku w którym powstała niepełnosprawność i dochodu na członka rodziny.
  odpowiedz na komentarz
 • Przykro się czyta.
  Borzoi
  23.05.2019, 21:30
  Przykro się czyta te komentarze. Powinno być jedno kryterium: NIEPEŁNOSPRAWNY. Ustawodawca już nas skłócił i podzielił na grupy. Nie stanowimy żadnego społeczeństwa z którym trzeba się liczyć i o jego głosy zabiegać. To draństwo że protestujący mówią tylko o pomocy dla jednej grupy niepełnosprawnych. Jeżeli państwo polskie nie mogło natychmiast dać 500 + dla wszystkich dzieci nie powinno zaczynać od drugiego a dać wszystkim 250+. Dlaczego drugie i kolejne ma być lepiej traktowane jak pierwsze. Tak samo niepełnosprawni powinien być stały i jednakowy dodatek dla niepełnosprawnych bez rozgraniczania wieku, schorzenia czy płci. Tak sie robi chcąc podzielić środowisko. Znam niepełnosprawnych z orzeczeniem ,,znaczny'' którzy pracują, biegają i normalnie żyją. Znam też niepełnosprawnych z orzeczeniem ,,lekki" którzy walczą z bólem i robią pod siebie. Nie wierzę i nie wiem ile w tym prawdy ale takie postępowanie protestujących matek i walczących tylko dla jednej grupy powoduje, że zaczynamy się zastanawiać czy to prawda co w Internecie można przeczytać o tych Paniach protestujących, jak były zabezpieczane przez PO i jak teraz im się to udaje za PiS. Walczą podobno ,,po trupach" tylko o siebie i dla siebie. Dlatego też działania Pana Pełnomocnika Rządu jest dostosowane do sytuacji. Nawiasem mówiąc nie reprezentuje on niepełnosprawnych tylko rząd . A może by tak rozwinąć co to są za programy Mieszkanie bez barier i Budynki bez barier bo w projekcie ustawy Dostępność + nic takiego nie figuruje. Pocieszać się tylko należy, że nowe orzecznictwo nas wszystkich pogodzi i wyleczy.
  odpowiedz na komentarz
 • Kpina
  Renata
  23.05.2019, 19:10
  Mąż 57 lat przykuty do łóżka 1100 zł renty z ZUS razem z dodatkiem pielegnacyjnym nie dostanie 500+ chociaż przepracował 20 lat to znaczy że nie zasłużył jakby był na socjalnej to by dostał -kpina jak tak mają skłócać chorych ludzi to niech wymyślą jakieś inne rozwiązanie
  odpowiedz na komentarz
 • A w czym osoba z Umiarkowanym stopniu jest gorsza
  osoba niepełnosprawna
  23.05.2019, 17:12
  Jestem osobą z umiarkowanym stopniu Niepełnosprawności i też potrzebuje pieniądze na wizyty lekarzy i wiele innych rzeczy i uważam ze wszyscy powinni dostać 500 zł bez względu czy maja znaczny czy umiarkowany stopień a szczególnie ci którzy nie mają renty socjalnej. A rynek pracy dla taikch osób jest brutalny
  odpowiedz na komentarz
 • 500+ powinien być dla wszystkich dorosłych ze znacznym, wymagających opieki
  Rafał
  23.05.2019, 14:55
  Socjalni już dostali. PIS o tym zapomniał ? Wiek uzyskania stopnia niepełnosprawności nie może być kryterium, ale takim kryterium nie może być też okres pracy, jako dyskwalifikacja. To by było niezgodne z Konstytucją. Orzeczenia o znacznym stopniu zawierają wpis: wymaga/nie wymaga stałej opieki osoby drugiej. Albo więc kryterium braku możliwości obecnie pracy, albo ta opieka mogą ograniczać krąg uprawnionych. Renta socjalna nie może być kryterium, bo znów niepełnosprawni w wieku 45+ zostaną na lodzie. Dostały dzieci, socjalni dostali ponad 30% podwyżki, teraz kolej na pozostałych ze znacznym stopniem, wymagających opieki. Mam nadzieję, że w PIS ktoś jeszcze myśli.
  odpowiedz na komentarz
 • Renta socjalna stopień umiarkowany
  Sylwia
  23.05.2019, 13:39
  Mam rentę socjalną i stopień umiarkowany. Czy ja jestem gorsza od innych niepełnosprawnych? (nie ublizajac nikomu oczywiście). Czy ja nie wydaje 350 zł na prywatnego okulista bo na badanie pola widzenia czekam w mieście 2 lata, na usg oka 6 miesięcy a oct rok? Gdybym mogła chodzić na nfz z taką częstotliwościa jaka potrzebuje to bym nie wydawała tylu pieniędzy na prywatną służbę zdrowia. Więc albo niech zrobią coś z dostępem do lekarzy albo niech pomogą wszystkim niepełnosprawnym. Bo co to jest 900 renty socjalnej.
  odpowiedz na komentarz
 • 500 dla dzieci niepwlnospdawnych
  Olka
  23.05.2019, 13:34
  Niech rząd lepiej zajmie się dziećmi niepwlnosprawnymi którym komisja nie przyznała pkt 7 a tym samym rodzic nie może pobierać świadczenia pielęgnacyjnego. Mam 6 letnie dziecko niepełnosprawne. Ma astmę oskrzelowa, niedomykalność zastawki serca, wysoka krotkowzrocznosc -10 D i zacme. Wg lekarza orzwcznika mój syn nie wymaga większej uwagi i opieki niż inne dzieci w jego wieku. A ja nie mogę iść do pracy ponieważ kilka razy w miesiacu chodzę z nim po.lekadzach u siebie w mieście, co kilka miesięcy jezdzimy po okulistach w całej Polsce. Co pół roku zmiana szkieł korekcyjnych i oprawek bo dziecko rośnie. Szkla kosztują aktualnie 729 zł. I taki lekarz stwierdzi że mój syn nie wymaga większej opieki niż inne dzieci. Ci co mają świadczenie pielęgnacyjne jeszcze narzekają ale są takie osoby które wychowują dzieci niepełnosprawne mając tylko zasiłek pielęgnacyjny. I to km się należy pomoc w pierwszej kolejności bo trzeba jeszcze sprawdzić w miarę normalne życie i dbać i resztę dzieci.
  odpowiedz na komentarz
 • 500 zł tylko dla rencistów socjalnych ?
  Pawel
  23.05.2019, 13:21
  To w sumie nie wiadomo do końca kto ma dostać te 500 zł miesięcznie. Bo rencistów socjalnych jest w Polsce około 280 tys. a część z nich nie ma znacznego stopnia niepełnosprawności tylko umiarkowany.
  odpowiedz na komentarz
 • 500 zł tylko dla rencistów socjalnych ?
  Pawel
  23.05.2019, 13:18
  To w sumie nie wiadomo do końca kto ma dostać te 500 zł miesięcznie. Bo rencistów socjalnych jest w Polsce około 280 tys. a część z nich nie ma znacznego stopnia niepełnosprawności tylko umiarkowany.
  odpowiedz na komentarz
 • hohoho
  wujek-Adolf
  23.05.2019, 12:40
  morał nie opłaca się pracować w PL !!!! tylko na czarno !!!
  odpowiedz na komentarz
 • Sprawiedliwe wsparcie
  Zenon
  23.05.2019, 11:00
  Państwo powinno zastosować konieczne, sprawiedliwe wsparcie dla wszystkich niepełnosprawnych w stopniu znacznym niezależnie, czy otrzymują świadczenia socjalne, czy renty albo emerytury. Jedynym kryterium powinna być znaczna niepełnosprawność i znaczne ograniczenie samodzielności życiowej.
  odpowiedz na komentarz
 • Mam pytanie
  Moniaaa
  22.05.2019, 23:22
  W jaki sposób rencista socjalny ma udowadniać że nie ma żadnych innych dochodów?????
  odpowiedz na komentarz
 • A co z rencistami z rentą z tytułu całkowiej niezdolności do pracy
  Mistrz
  22.05.2019, 19:55
  W dalszym ciągu PIS nie chce pomóc osobom ze znacznym stopniem, które w orzrczeniu mają wpisaną koniecznośc opieki osoby drugiej, ale kilka lub nawet killanaście lat jeszcze były w stanie pracować. To kara za uczciwośc ? Taki cyrk tylkp w Polsce. Osoby 40+, które już wychowały dzieci, płaciły podatki i składki ZUS, stały się w końcu niepełnosprawne w stopnou znacznym, są dla PISu ZEREM. Przykre... A zatem: nie pracujcie uczciwie, nie płaćcie podatków w Polsce, bo w przyszłości dostaniecie tylko kopa w d.
  odpowiedz na komentarz
 • Gorszy inwalida
  Zawiedziona
  22.05.2019, 15:53
  Czym sie różni moja niepełnosprawność z najniższą renta zus -od niepelnosprawnosci z renta socjalną? Dochód z renty na tym samym poziomie, koszty sprzetu medycznego , rehabiltacyjnego i leków nie są przypisane skąd się pobiera rentę . Wydatki sa podobnie wysokie. Mam rentę zus , sprężone znaczne niepełnosprawności, samotna ale dodatku nie będzie, bo splamiona pracą jestem. Przykre.
  odpowiedz na komentarz
 • Gdyby nie wybory - nie zagłosuję na PiS, na PO pewnie też nie
  J. C.
  22.05.2019, 15:03
  Świadczenie ma przysługiwać osobom z rentą socjalną, niepracującym. Wydaje się OK, ale... wraz ze zmniejszoną rentą socjalną z okazji pobierania renty rodzinnej takie świadczenie państwo wypłaci, czy nie? PiS celowo konfliktuje i dzieli środowiska obywateli z tzw. niepełnosprawnościami. Przydałaby się poważna reforma systemu orzekania, gdzie orzekano by nie tyle o jakiejś niezdolności do pracy czy samodzielnej egzystencji, a raczej o rodzaju inwalidztwa i w jego ramach podziale na całkowitą niepełnosprawność ewentualnie częściową; wówczas można by myśleć o stosownych zasiłkach. Przykład z innych krajów? Niemcy; tam np. niewidomi całkowicie otrzymują coś takiego jak blindengeld (może po niemiecku to się inaczej pisze). W każdym razie to tak powinno w Polsce wyglądać; i trzeba by było żądać takich rozwiązań niezależnie od tego, kto akurat rządzi; przecież PiS wiecznie rządził nie będzie.
  odpowiedz na komentarz
 • Proponuję aby osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności którzy pracują otrzymali chociaż 250,00 zł wsparcia.
  Krzysztof
  22.05.2019, 13:42
  Proponuję aby osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności którzy pracują otrzymali chociaż 250,00 zł wsparcia. Pracujący rencista.
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenie dla wszystkich niepełnosprawnych w stopniu znacznym.
  janek.
  22.05.2019, 13:35
  Jeżeli rząd ma traktować sprawiedliwie niepełnosprawnych i ich nie dzielić na tych co mają renty socjalne i na tych co mają renty czy emerytury wypracowane,to powinni wszyscy niepełnosprawni w stopniu znacznym otrzymać to świadczenie w wysokości 500 zł.
  odpowiedz na komentarz
 • Czym się różni niepełnosprawność
  rom
  22.05.2019, 13:30
  To jest wstyd co tutaj jest napisane. Osoba z znacznym stopnie niezdolna do pracy dostająca rentę z ZUS już tego nie dostanie a niepełnosprawność jest ta sama.
  odpowiedz na komentarz
 • A co ze mną?
  Verek
  22.05.2019, 12:50
  Mam 70 lat. Od 1997 r. na rencie inwalidzkiej, a od 65 roku emeryturka, obecnie 1211 zł. Dawna tzw. II gr. inwalidzka KIZ. Zupełnie samotny, bez opieki. To te 500 ... nie obejmie mnie?
  odpowiedz na komentarz
 • krętactwa
  Aga
  22.05.2019, 12:39
  Dalszy ciąg krętactw. Dla seniorów, ale tylko tych, którzy mają rentę socjalną, a nie dla tych co posiadają emeryturę czy normalną rentę. Jakim prawem różnicują niepełnosprawnych ze względu na wiek powstania niepełnosprawności? (renta socjalna - niepełnosprawność powstała przed 25 rokiem życia). Czy niepełnosprawni o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy stali się niepełnosprawni po 25 roku życia nie zasługują na dodatek w wysokości 500 zł? Z jakiego powodu osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności pobierająca rentę socjalną w wysokości 1100 zł ma dostać dodatek 500 zł, a osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności pobierająca normalną rentą lub minimalną emeryturę w wysokości 1100 zł dodatku ma nie dostać? Przecież takie różnicowanie i dzielenie niepełnosprawenych o tym samym stopniu niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucjucją.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas