Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wybory 2019. Lewica jako pierwsza odpowiada na ankietę Integracji

26.09.2019
Autor: Redakcja, fot. pixabay.com
Źródło: własne
grafika ankiety z trzema buźkami: obojętnej, uśmiechniętej i smutnej. Buzia uśmiechnieta jest zaznaczona długopisem

Lepiej wzmacniać wsparcie socjalne czy aktywizację zawodową na otwartym rynku pracy? Jak zagwarantować dostęp do edukacji i usług asystenckich? Jak doprowadzić do zniesienia pułapki rentowej? To zaledwie kilka zagadnień poruszonych w ankiecie, którą przesłaliśmy do sztabów wyborczych największych ugrupowań kandydujących w wyborach parlamentarnych. Pierwsza odpowiedziała nam Lewica. Nasza ankieta składała się z trzech segmentów: rynek pracy, edukacja i kultura oraz niezależne życie. Poniżej zamieszczamy pytania z ankiety wraz z odpowiedziami udzielonymi przez zespół programowy Lewicy.

Rynek pracy

 1. Które rozwiązanie jest Państwu bliższe: wzmocnienie wsparcia socjalnego (np. wyższe świadczenia, zasiłki, itd.) czy wsparcie w aktywizacji zawodowej na otwartym rynku pracy?

Lewica: Wzmocnienie wsparcia socjalnego. W każdej gminie powstanie finansowane z budżetu państwa Centrum Wsparcia Samodzielności świadczące kompleksowe usługi asystenckie i opiekuńcze dla osób niesamodzielnych – z niepełnosprawnościami i osób starszych. Zagwarantujemy bezpłatną pomoc asystentów wspierających wykonywanie codziennych czynności.

 1. Dla wielu osób z niepełnosprawnością problematyczna jest kwestia tzw. pułapki rentowej. Kiedy i w jaki sposób zniosą Państwo pułapkę rentową?

Lewica: W przypadku świadczeń takich, jak renta socjalna czy renta z tytułu niezdolności do pracy, istnienie progu dochodowego wynika z istoty tych świadczeń. Służą one bowiem do zastąpienia dochodu z pracy i stworzeniu ich beneficjentom możliwości utrzymania się. W przypadku więc, kiedy osoby te mogą utrzymać się z innych źródeł, w tym w szczególności z pracy – zasadne jest ograniczenie możliwości pobierania przez nich świadczeń. W istocie więc problemem jest właściwe ustalenie progu dochodowego, który powoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Jego wysokość musi uwzględniać, że osoby z niepełnosprawnościami mają często większe uzasadnione potrzeby niż pozostałe osoby, a nadto – że niezbędne jest zachęcanie ich do podejmowania aktywności zawodowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku renty socjalnej, która jest niska, a próg dochodowy – względnie niewysoki. Proponujemy więc nie tyle jego zniesienie, ale podwyższenie, np. do 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z możliwością indywidualnego podniesienia w uzasadnionych przypadkach. Progi powinny być przy tym ustalane corocznie, a nie kwartalnie.

Edukacja i kultura

 1. W jaki sposób chcą Państwo realizować równe prawo do edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością?

Lewica: W szkole zadbamy o jak najlepsze warunki dla dzieci z niepełnosprawnościami, w tym usprawnimy edukację włączającą. Zamiast izolacji dziecka z niepełnosprawnościami od rówieśników i rówieśniczek lub wąsko pojmowanej integracji, zniesiemy różne bariery, które uniemożliwiają bądź utrudniają uczniom i uczennicom funkcjonowanie w szkole. Wprowadzimy powszechny dowóz ucznia lub uczennicy do szkoły, zniesiemy bariery architektoniczne, wprowadzimy indywidualne i elastyczne podejście szkoły do potrzeb każdej osoby.

 1. W jaki sposób i kiedy wprowadzą Państwo pełną dostępność całej oferty kulturalnej?

Lewica: Na wzór Szwecji wprowadzimy program promocji czytelnictwa i rozwoju sieci bibliotek. Zachęcimy młodzież do 26. roku życia do odkrywania literatury, oferując im Kartę Młodego Czytelnika. Karta umożliwi młodzieży 50-procentową zniżkę na wszystkie książki papierowe oraz bezpłatny dostęp do książek w formacie elektronicznym. Będzie można z niej korzystać we wszystkich księgarniach oraz w internecie.

Niezależne życie

 1. Które rozwiązanie jest Państwu bliższe: dofinansowanie instytucji wspierających czy bezpośrednie wsparcie osoby z niepełnosprawnością w miejscu jej zamieszkania?

Lewica: Jedno i drugie – Lewica chce zapewnić zarówno specjalne placówki z usługami dla osób niesamodzielnych w każdej gminie, jak i wspomóc opiekunów towarzyszących osobom z niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach.

 1. Kiedy i w jaki sposób państwo zacznie finansować usługę asystenta osobistego dla osób z niepełnosprawnością?

Lewica: Wprowadzimy coroczne tygodniowe urlopy wytchnieniowe dla opiekunów osób z niepełnosprawnością. W tym czasie ich podopieczni będą mieli zapewnione turnusy rehabilitacyjne. Zniesiemy całkowity zakaz aktywności zawodowej dla opiekunów pobierających świadczenia związane z opieką. Będziemy ich wspierać w godzeniu tych ról. Uporządkujemy system świadczeń finansowych dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów – wprowadzimy gwarancję świadczenia minimalnego 2000 zł.


Przeczytaj także odpowiedzi na ankietę Integracji udzielone przez:

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • 500+ na dziecko, 300+ na książki dla ucznia, 500+ dla niepełnosprawnego, Darmowe leki dla seniora,
  1 GRUPA
  09.10.2019, 13:53
  13 I14 EMERYTURA i RENTA. MAMA+ renta dla kobiet z 4 dzieci, Obniżony CIT, podwyżka dla żołnierzy -570 zł. i wiele wiele innych, które dał rząd prawicy. A co dała kiedykolwiek LEWICA i LIBERAŁOWIE ???
  odpowiedz na komentarz
 • Ci co teraz obiecują kiedyś już byli u władzy.
  Jadwiga
  06.10.2019, 01:44
  Ci, co teraz obiecują kiedyś już byli u władzy i czego dokonali dla niepełnosprawnych? Niczego. Sama osobiście chodziłam do byłej poseł Izabeli Sierakowskiej z LSD w Lublinie, kiedy odmówiono mi wyjazdu na turnus rehab. uzasadniając tym, że jak mam stopień umiarkowany, to w pierwszej kolejności muszą jechać Ci, co mają stopień znaczny. I co P. Poseł zrobiła? Nic! Powiedziała, że nic nie może zrobić, skoro już brakuje miejsc w danym roku. Tak właśnie było jak rządziła Lewica z Leszkiem Millerem jako premierem. Młodzi Polacy, tego nie pamiętają. Ale starsi wiedzą jakimi aferami, i przekrętami zasłynęła. Dlatego, tak długo jej nie było na scenie politycznej. Znowu zatęskniła za władzą. Chociaż PIS nie jest idealnym rozwiązaniem, to obiektywnie trzeba powiedzieć, że najwięcej zrobił w każdej dziedzinie dla Polski i Polaków. Ale potrzeby są ogromne, tego od razu się nie zauważy. Natomiast, KO jako partia, chociaż całkowicie przez 8 lat się skompromitowała, to nadal chroni ludzi, którzy mają zarzuty korupcyjne i nie chce się od nich odciąć. Tylko przed wyborami ładnie się uśmiechają, później pokarzą Polakom "na co Ich stać". Obyście się Kochani Rodacy sromotnie nie zawiedli. Ja KO i Lewicy nie wierzę.
  odpowiedz na komentarz
 • A czemu tylko do największych?
  abbs
  28.09.2019, 23:51
  Czyżby z góry założono, że mniejsze nie mają OzN nic do zaoferowania? Może pozwolilibyście Państwo nam się o tym przekonać?
  odpowiedz na komentarz
 • szczerze...
  Alan
  28.09.2019, 18:24
  ..a ja bym chciał być poddany aborcji czy eutanazji, lepiej bowiem zdechnąć raz niż zdychać co dzień przy takiej trosce jak ON maja od Państwa Polskiego. Po drugie jestem wyznawcą wiary: Twoja macica, Twój problem i nie będę swojego nosa wtykał w to co i dlaczego z nią robisz. To z kim, czy żoną, czy partnerem tej samej płci jest Twoim wyborem, tak długo aż mi nie wsadzasz łapy w gacie. Po trzecie, nie interesuje mnie szczegółowy program, ale ODWAGA za odpowiedź na ankietę jest godna szacunku, z innej partii spodziewam się "nie przeszkadzać i popierać" lub "spieprzajcie dziady".
  odpowiedz na komentarz
 • Serio ktoś się jeszcze na to nabiera?
  Dynia
  26.09.2019, 21:41
  Nie wierzę w ani jedno słowo! Lewica popiera aborcję i eutanazję niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Lewica jak j masz się urodzić nieełnosprawny to cię poprostu zabije-abortując.
  ewa
  26.09.2019, 16:53
  I zdrowego dla wygody też. Mówię NIE Lewicy.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas