Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm i Senat 2019: Piechota, Plura i Libicki, ale też Hartwich, Maląg i Marczułajtis-Walczak

14.10.2019
Autor: oprac. mr, tp, fot. Michał Awin, Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], archiwa parlamentarzystów
6 zdjęć z twarzami: Jagny Marczułajtis-Walczak, Marleny Maląg, Iwony Hartwich, Jana Filipa Libickiego, Sławomira Piechoty i Marka Plury

Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej, do parlamentu ponownie wybrani zostali poruszający się na wózkach Sławomir Piechota (Sejm) i Jan Filip Libicki (Senat). Senatorem został także Marek Plura, który przez ostatnie pięć lat zasiadał w Parlamencie Europejskim. Posłankami zostały też Iwona Hartwich, liderka sejmowych protestów, Marlena Maląg, obecna prezes PFRON, a także Jagna Marczułajtis-Walczak, mama 3-latka z chorobą rzadką.

Jan Filip Libicki

Startujący z listy PSL w wyborach do Senatu w okręgu wyborczym nr 89 (Piła) Jan Filip Libicki zdobył ponad 105 tys. głosów, zgarniając 63,04 proc. głosów. Senator PSL jest doświadczonym parlamentarzystą – był posłem V i VI kadencji oraz senatorem VII, VIII i IX kadencji. Senator Libicki od 2014 roku był przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Marek Plura

Po raz pierwszy w Senacie zasiądzie Marek Plura (Koalicja Obywatelska), którego wybrali mieszkańcy Katowic. Z ponad 92,3 tys. głosów zdobył 62,15 proc. poparcia. Marek Plura był już posłem na Sejm dwóch kadencji (przewodniczącym Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych) oraz posłem do Parlamentu Europejskiego (zyskał tytuł najlepszego europosła w dziedzinie polityki społecznej i regionalnej).

Sławomir Piechota

Mandat do Sejmu odnowił zaś Sławomir Piechota, również polityk Platformy Obywatelskiej. Wybrali go mieszkańcy Wrocławia, a także powiatów: górowskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego. Zdobył łącznie 14844 głosy. Sławomir Piechota jest posłem od 2005 roku. W Sejmie przez dwie kadencje (2007-2011 i 2011-2015) pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a w ostatniej kadencji kierował Komisją ds. Petycji.


Przeczytaj, czym ww. parlamentarzyści obiecali zająć się z myślą o osobach z niepełnosprawnością, zgodnie z informacjami podanymi w ramach akcji „Nasi kandydaci”.


Iwona Hartwich

Warto nadmienić, że posłanką z ramienia Koalicji Obywatelskiej została Iwona Hartwich, liderka sejmowych protestów z 2014 i 2018 roku, matka poruszającego się na wózku Jakuba Hartwicha, radnego miasta Torunia. Posłanka Hartwich zdobyła w sumie 10865 głosów.

Marlena Maląg

Mandat posłanki, kandydując z list Prawa i Sprawiedliwości, zdobyła też Marlena Maląg, obecna prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W okręgu nr 36 (z siedzibą w Kaliszu) zdobyła 25695 głosów. To trzeci wynik w jej okręgu wyborczym.

Jagna Marczułajtis-Walczak

Posłanką (z list Koalicji Obywatelskiej) została także Jagna Marczułajtis-Walczak, snowboardzistka, olimpijka, posłanka VII kadencji, a także VIII, gdy w 2018 r. objęła mandat po Rafale Trzaskowskim, wybranym na prezydenta Warszawy. Jest mamą dwóch nastoletnich córek i 3-letniego Andrzeja, który urodził się z pachygyrią – wadą wrodzoną ośrodkowego układu nerwowego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Woow
  saba
  20.10.2019, 19:25
  Teraz będą mogli się wykazać... nawet swój klub parlamentarny s a w stanie założyć
  odpowiedz na komentarz
 • Niestety wyborcy zawsze dają się nabrać
  orzeszek
  19.10.2019, 22:35
  Iwona Hartwich - Mówiła "To nie jest protest polityczny". I co ? Niepełnosprawni nie liczcie na, że te osoby coś wskórają. Pan Libicki - ZChN, Przymierze Prawicy, PiS, Polska PLUS, PJN, PO, PO, PSL - METAMORFOZA !!!
  odpowiedz na komentarz
 • Co dalej panie prezesie?????
  ojciec OzN
  19.10.2019, 16:30
  Jak dotąd ani pan Libicki, ani Plura czy Piechota nie wyszczególniali się niczym konkretnym dla zaspakajania potrzeb OzN. Lata w parlamentach nam coraz gorzej, a im coraz lepiej przynajmniej finansowo. Może teraz , gdy wybrano MATKI niepełnosprawnych dzieci zaświeci światełko w tunelu - ale pewności dalej nie ma. Pożyjemy zobaczymy, zwłaszcza , że z obozu rządzącego nikt nie kwapił się kandydować by bronić naszego środowiska , tym samym potwierdzając krążące pogłoski iż PIS ewidentnie nie lubi i lekceważy OzN. Sam piar i półśrodki to trochę mało. Ubóstwo w kraju w.g. GUS-u zastraszająco rośnie przede wszystkim z powodu tragicznie niskiej stopy życiowej inwalidów np. socjalnych. Poprawiono byt dzieciaków i troche emerytów pytam kiedy faktycznie a nie teoretycznie będziemy móc ŻYĆ a nie wegetować w tym kraju. Może TE PANIE choć trochę się temu przysłużą ???????
  odpowiedz na komentarz
 • ogłupianie niepełnosprawbych przez posłów
  basia
  18.10.2019, 21:07
  wszyscy to figuranci, którzy sprzedali się za stanowiska i dla kasy. Polscy niepełnosprawni są 100 lat za murzynami w stosunku do Europy, gdzie świadczenia są wymierne a w Polsce tylko śmieszne ( limity w zarobkach i inne). Dno
  odpowiedz na komentarz
 • Konfederacja
  Ptr
  17.10.2019, 21:48
  Szkoda, że ani jeden nie jest z Konfederacji...
  odpowiedz na komentarz
 • Ważne ze jest reprezentacja.
  Ron
  17.10.2019, 18:22
  Ważne, ze jest reprezentacja środowisk osób niepełnosprawnych. Nie istotne skąd przychodzą, ważne aby byli skutecznie i wrażliwi na potrzeby środowiska osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Nieprawdopodobne
  gość
  17.10.2019, 18:21
  W Polsce wystarczy zorganizować protest żeby wejść do Sejmu. To jest możliwe tylko w Polsce :-)
  odpowiedz na komentarz
 • Wyniki
  Mario
  17.10.2019, 12:14
  Weszła patronka żywej gotówki, teraz się nachapie! Na wakacje chyba na Seszele pojedzie;) Ona i Jachira pasują do siebie...
  odpowiedz na komentarz
 • O jej
  Adaś
  15.10.2019, 21:42
  nie straszę ale zaczynam się bać tych posłów..zobaczycie co teraz wymyślą ..............
  odpowiedz na komentarz
 • zmiana
  sama
  15.10.2019, 20:53
  Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych gr 2 umiarkowany którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
 • Bardzo smutne
  Dynia
  15.10.2019, 12:30
  Bardzo smutne, że osoby, które już kiedyś głosowały za obniżeniem wsparcia dla niepełnosprawnych ZNOWU zostały wybrane. Kto na nich głosuje, czyżby jakiś syndrom sztokholmski? Smuci też, że osoby niepełnosprawne kandydują z ramienia partii które popierają aborcję i eutanazję.
  odpowiedz na komentarz
 • ...
  Senator
  15.10.2019, 12:18
  Widać, że niektórzy się ustawili na lata, jak nie Sejm to Parlament Europejski a dalej Senat itd.
  odpowiedz na komentarz
 • Zadzieje się, jak ci Państwo spotkają się z p. Korwinem.
  zws
  15.10.2019, 11:34
  Btw. w sieci pod artykułem z DoRzeczy o jego wygranej ktoś zacytował fragment ponad 12letniej publikacji z https://wybory2007upr.wordpress.com/2007/10/15/jkm-odda-diete-poselska-na-dzie ci-niepelnosprawne-umyslwo/, że "Polityk na konferencji prasowej w Gdańsku pokazał poświadczony notarialnie dokument, w którym deklaruje przekazywanie swojej diety na rzecz Fundacji Indywidualnego Kształcenia – w nadchodzącej kadencji i w kolejnych, jeśli dostanie się do parlamentu."
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas