Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

18.10.2019
Autor: redakcja, fot. Marta Kuśmierz (1), sxc.hu (2), Integracja (3), inf. pras. (4), Mateusz Różański (5), mat. dystryb. (6), Sitarek. Lifestyle and Wedding Photography (7), Piotr Stanisławski (8)
osiem fragmentów zdjęć: symbol osoby z niepełnosprawnością, gąbka przy tablicy i kredy, napis Ideathon, dwójka żeglarzy polskich, Michael Wehmeyer, Maciej Pieprzyca, dziewczynka z zespołem Downa, Grzegorz Płonka

Edukacja integracyjna czy włączająca?; Zwrot kosztów dowozu dziecka do szkoły. Sejm uchwalił nowelę; Niewidomy Ikar. Rozmowa z reżyserem Maciejem Pieprzycą; Polscy żeglarze mistrzami świata. Więcej informacji znajdziecie w podsumowaniu trzeciego tygodnia października na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Grać nie każdy może...

Grzegorz Płonka, młody muzyk z niepełnosprawnością słuchu, laureat m.in. I Międzynarodowego Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”, uświetniający swoimi występami wiele uroczystości, w tym np. galę konkursu „Człowiek bez barier”, bywa nazywany Beethovenem z Murzasichla. Mimo docenionego przez wielu talentu... nie może dostać się do szkoły muzycznej II stopnia i zdobyć uprawnień potrzebnych do rozwoju kariery. Podobny problem dotyczy wielu osób z niepełnosprawnością – zwłaszcza intelektualną.

Edukacja integracyjna czy włączająca?

„Wielu nauczycieli ma bardzo niskie oczekiwania względem uczniów z niepełnosprawnością. Wychodzą z założenia, że dzieciaki ze specjalnymi potrzebami nie są w stanie efektywnie się uczyć” – mówi prof. Michael L. Wehmeyer, dziekan Wydziału Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Kansas.

Najważniejsze wydarzenia

Zwrot kosztów dowozu dziecka do szkoły. Sejm uchwalił nowelę

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe, zawierającą przepisy określające sposób obliczenia kosztów przejazdu dziecka z niepełnosprawnością i jego rodzica do szkoły lub przedszkola, które są zwracane rodzicom. Nowela trafi teraz do Senatu.

Sejm i Senat 2019: Piechota, Plura i Libicki, ale też Hartwich, Maląg i Marczułajtis-Walczak

Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej, do parlamentu ponownie wybrani zostali poruszający się na wózkach Sławomir Piechota (Sejm) i Jan Filip Libicki (Senat). Senatorem został także Marek Plura, który przez ostatnie pięć lat zasiadał w Parlamencie Europejskim. Posłankami zostały też Iwona Hartwich, liderka sejmowych protestów, Marlena Maląg, obecna prezes PFRON, a także Jagna Marczułajtis-Walczak, mama 3-latka z chorobą rzadką.

Praca

Nowe prawo zamówień publicznych ułatwi życie spółdzielniom socjalnym

1 stycznia 2021 r. wejdzie w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Ma wzmocnić pozycję wykonawców i podwykonawców w procesie zamówień oraz zwiększyć zainteresowanie udziałem w przetargach publicznych. Jest też ułatwienie dla spółdzielni socjalnych, w których pracują m.in. osoby z niepełnosprawnością.

Nasze działania

Są jeszcze bezpłatne wejściówki na Wielką Galę Integracji 2019. Rezerwuj już teraz!

Wielka Gala Integracji odbędzie się 16 listopada 2019 roku w Warszawie w Arenie Ursynów przy ulicy Pileckiego 122. Gwiazdami wieczoru będą zespół De Mono i Darek Malejonek. Już dziś zarezerwuj bezpłatne wejściówki na to wyjątkowe wydarzenie!

#Ideathon. Biznes na rzecz aktywizacji [WIDEO]

Dziewięć korporacji, Integracja i dwudniowe warsztaty, mające na celu wypracowanie modelu wsparcia pracodawców w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością. Zobacz, jak pracowaliśmy z setką osób w naszym projekcie społecznym #Ideathon!

Dziennikarz Integracji otrzymał tytuł Ambasadora Konwencji

Podczas piątego Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami dziennikarz Integracji i portalu Niepelnosprawni.pl został uhonorowany tytułem „Ambasador Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnosciami”. Tytuł ten jest nadawany za szczególne dokonania na rzecz: obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami oraz wdrażania i popularyzowania założeń Konwencji.

V Kongres: decydować, znaczy być

Sześcioma postulatami kluczowymi dla realizacji aktywności osób z niepełnosprawnością w Polsce zakończył się V Kongres Osób z Niepełnosprawnościami pod hasłem „Aktywni Obywatele i Aktywne Obywatelki”, który odbył się 10 października w Warszawie.

Kultura

Niewidomy Ikar. Rozmowa z reżyserem Maciejem Pieprzycą

„To film o miłości do muzyki, o pasji, która doprowadza kogoś bez najmniejszych szans, wbrew niesprzyjającym okolicznościom, do ogromnego sukcesu i życiowego spełnienia. Miałem jednak duże opory przed robieniem kolejnego filmu o osobie z niepełnosprawnością” – opowiada Maciej Pieprzyca, reżyser i scenarzysta filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.

Mamy (nie)zwykłe Dzieci [GALERIA]

Są takie zdjęcia, które na długo zostają w pamięci. Zobaczcie fotografie pełne ciepła i bliskość mam i ich dzieci z zespołem Downa.

Sport

Polscy żeglarze mistrzami świata

Piotr Cichocki został podwójnym mistrzem Europy w żeglarskiej klasie Hansa 303! Ze złotym i srebrnym medalem do Polski wraca też Olga Górnaś-Grudzień. Polscy żeglarze z niepełnosprawnością potwierdzili, że należą do ścisłej światowej czołówki!

Relacje

Avalon Extreme już cztery lata przełamuje bariery [WIDEO]

Avalon Extreme, jedyny w Polsce projekt popularyzujący sporty ekstremalne wśród osób z niepełnosprawnościami, ma już cztery lata! Czwarta rocznica to dobry moment na podsumowanie lat pełnych wyzwań i wyjątkowych aktywności, które przełożyły się na aktywację 1348 uczestników, którzy przebyli 698 treningów trwających łącznie 1722 godziny! Z zacięciem ekipy Avalon Extreme to pewne, że w następnym roku liczby wciąż będą rosły, bo rekordy są po to, żeby je bić!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas