Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezydent wręczył nagrody „Dla Dobra Wspólnego”. Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego dla Ewy Błaszczyk

19.11.2019
Autor: Dorota Stelmaszczyk (PAP), fot. www.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski
Prezydent przemawia ze sceny, obok siedzą słuchający go uczestnicy gali

- Nowoczesne państwo tworzą ludzie gotowi nieść pomoc potrzebującym. Właśnie ci ludzie uczestniczą w konkursie „Dla dobra wspólnego” – powiedział we wtorek, 19 listopada 2019 r., prezydent Andrzej Duda podczas gali wręczenia nagród konkursowych.

We wtorek w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się finałowa gala czwartej edycji przyznawania nagród prezydenta RP w konkursie „Dla dobra wspólnego” z udziałem Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Nagrody te promują postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego.

Ewa Błaszczyk z nagrodą im. Piotra Pawłowskiego

Tegorocznymi laureatami zostali:

  • w kategorii człowiek-lider założycielka Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Krystyna Mrugalska;
  • w kategorii instytucja-organizacja Fundacja SPINA z Katowic, pomagająca dzieciom i dorosłym z rozszczepieniem kręgosłupa;
  • w kategorii dzieło – projekt, przedsięwzięcie – Cafe Równik, czyli wrocławska kawiarnia, w której pracują osoby z niepełnosprawnościami.

Nagrodę specjalną, nazwaną w tym roku imieniem jej ubiegłorocznego laureata, śp. Piotra Pawłowskiego, otrzymała założycielka kliniki „Budzik” i prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk. Nagrodę wręczyła prezes Integracji, Ewa Pawłowska.

Scena. Ewa Pawłowska wręcza nagrodę Ewie Błaszczyk, obok nich stoi prezydent Andrzej Duda
Nagrodę specjalną „Dla dobra wspólnego” z rąk Ewy Pawłowskiej, prezes Integracji, odbiera Ewa Błaszczyk, założycielka kliniki „Budzik”

Zdecydowanie, wola i serce

Prezydent Andrzej Duda mówił podczas gali, że nagrody te „w pewnym sensie wyrażają kwintesencję tego, jakie powinno być państwo (...). Powinno dostrzegać każdego obywatela”.

Prezydent Andrzej Duda wręcza dyplom Krystynie Mrugalskiej
W kategorii człowiek-lider nagrodę „Dla dobra wspólnego” otrzymała Krystyna Mrugalska, założycielka Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Przekonywał jednocześnie, że w dzisiejszych czasach nowoczesne państwo obywatelskie realizuje to zadanie „przy pomocy ludzi, którzy mają zdecydowanie, wolę i serce”. Dodał również, że kraj, który jest nowoczesny, kierujący się zasadą pomocniczości, „korzysta z zasobów, które leżą w jego społeczeństwie, wśród ludzi, którzy je tworzą”.

- Dzięki Bogu są osoby gotowe myśleć o innych, poświęcać się dla innych, są gotowe znaleźć czas, żeby dostrzegać ich potrzeby i nieść pomoc tam, gdzie ona jest potrzebna – mówił Andrzej Duda. – To państwo nowoczesne dostrzega właśnie takich ludzi, stara się wspierać ich działalność. To właśnie ci ludzie uczestniczą w tym konkursie – podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda wręcza statuetkę i dyplomy wyróżnionym
W kategorii instytucja-organizacja tegoroczną nagrodę „Dla dobra wspólnego” otrzymała Fundacja SPINA z Katowic, pomagająca dzieciom i dorosłym z rozszczepieniem kręgosłupa. Statuetkę odebrała założycielka organizacji, Dominika Madaj-Solberg

Prezydent podziękował nominowanym i laureatom.

- Dziękuję również wszystkim tym, którzy prowadzą taką działalność dla innych, a bardzo często nie są dostrzeżeni – dodał.

Zapewnił, zwracając się do takich osób, że „to, co robią, jest niezwykle ważne i buduje naszą ojczyznę w najpiękniejszym tego słowa znaczeniu”.

Przedstawicielka Cafe Równik przemawia do mikrofonu na scenie
W imieniu Cafe Równik, zwycięzcy w kategorii dzieło – projekt, przedsięwzięcie – Cafe Równik, czyli wrocławskiej kawiarni, w której pracują osoby z niepełnosprawnościami, nagrodę odebrała prof. Małgorzata Młynarska

Celem nagrody prezydenta RP „Dla dobra wspólnego” jest wzmocnienie Polski przez kreowanie patriotycznych postaw obywatelskich, wspieranie idei budowy społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie świadomości obywatelskiej, solidarności oraz budowanie kapitału społecznego, a także zachęcanie obywateli do czynnego uczestnictwa obywatelskiego oraz podejmowania aktywności na rzecz dobra wspólnego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas