Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Urlop dodatkowy

09.06.2020
Autor: J.

Jestem osobą niepełnosprawną od 2011 r. - stopień umiarkowany na stałe. W kwietniu 2020 r. przedłożyłam dopiero w/w orzeczenie swojemu pracodawcy, u którego pracuję od 1990 r. Jaki wymiar urlopu przysługuje mi na dzień dzisiejszy tzn. czy oprócz 10 dni dodatkowych za ten rok należy mi się jeszcze dodatkowy urlop za lata wcześniejsze.

Szanowna Pani,

skoro przepracowała Pani co najmniej 10 lat oraz co najmniej rok z orzeczeniem o co najmniej umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, to przysługuje Pani urlop wypoczynkowy w wymiarze 36 dni roboczych -  26 + 10 dni dodatkowego, chyba że jest Pani np. nauczycielem, któremu przysługuje dłuższy urlop.

Jak wskazuje się na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych:

  • a. „Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o przyznanie takiego urlopu (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2005 r., II PK 339/04). Ani przepisy ustawy o rehabilitacji (...), ani przepisy Kodeksu pracy nie uzależniają prawa do urlopu wypoczynkowego od wniosku osoby do urlopu uprawnionej. Nieuzyskanie przez pracodawcę wiadomości o przysługującym pracownikowi z mocy prawa prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego może – w konkretnych okolicznościach - oznaczać tylko tyle, że pracodawcy nie można zarzucić zawinionego niewykonywania zobowiązania do udzielenia urlopu zgodnie z przepisami prawa pracy. „
  • b. „Nabycie prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego jest niezależne od momentu przestawienia orzeczenia pracodawcy. Artykuł 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji (....) jest przepisem lex specialis w stosunku do art. 20c tej ustawy. W praktyce oznacza to, że pracownik niepełnosprawny, zaliczony do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, będzie mógł skorzystać dopiero po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia.”
  • c. „Dodatkowy urlop wypoczynkowy przechodzi na rok następny. Urlopu dodatkowego niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów na dany rok należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego.”
  • d. „Roszczenia ze stosunku pracy, w tym dotyczące udzielenia dodatkowego urlopu wypoczynkowego ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Trzyletni termin przedawnienia prawa do urlopu rozpoczyna się najwcześniej w ostatnim dniu roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył to prawo”.           

Biorąc powyższe, może Pani oczekiwać udzielenia od Pani pracodawcy dodatkowego urlopu wypoczynkowego za trzy lata wstecz – 3 x 10 dni roboczych.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas