Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Autyzm ma związek z męskimi hormonami

05.06.2014
Autor: PAP

Wysoki poziom męskich hormonów w organizmie matki może sprzyjać wystąpieniu autyzmu u dziecka - informuje pismo "Molecular Psychiatry”.

Spektrum zaburzeń autystycznych (ASD), obejmujące między innymi autyzm dziecięcy i zespół Aspergera, to szerokie pojęcie, dotyczące różnych typów osób o cechach autystycznych (najczęściej płci męskiej). U wszystkich osób ze spektrum autystyzmu występują poważne zaburzenia interakcji społecznych i komunikacji oraz znacznie ograniczone zainteresowania i bardzo powtarzalne, stereotypowe zachowania. Przyczyny występowania autyzmu nie są dokładnie znane, choć przyjmuje się, że mogą mu sprzyjać czynniki genetyczne oraz środowiskowe.

Poszukując przyczyn występowania autyzmu, dr Michael Lombardo i prof. Simon Baron-Cohen z University of Cambridge analizowali próbki płynu owodniowego (który otacza znajdujące się w macicy dziecko), pochodzące z ponad 300 ciąż (dzieci płci męskiej).

Jak się okazało, w przypadku 128 chłopców, u których w późniejszym wieku rozpoznano autyzm, poziom testosteronu i trzech innych hormonów steroidowych w płynie owodniowym był w większości przypadków bardzo wysoki. W kontrolnej grupie 217 chłopców bez autyzmu poziom tych hormonów był znacznie niższy.

Autorzy badań zaznaczają, że uzyskane przez nich wyniki nieprędko doprowadzą do opracowania testów pozwalających określić ryzyko autyzmu. Nie jest też jasne, czy blokowanie działania hormonów mogłoby zapobiec autyzmowi. Zarówno testosteron, jak i inne badane hormony steroidowe mają duże znaczenie w rozwoju płodu, toteż manipulowanie ich poziomem mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku. Hormony steroidowe wpływają na sposób, w jaki instrukcje zawarte w DNA tłumaczone są na „język” białek, od których zależy funkcjonowanie organizmu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas