Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłki i pomoc finansową

Autor: Wioletta

Witam,

jestem osobą z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym. Przez swoją chorobę straciłam pracę, a ZUS nie chce przyznać mi renty. Czy przysługuje mi jakakolwiek pomoc finansowa? Jestem bez środków do życia, a ciągle się leczę.

Szanowna Pani,

W sprawie możliwości uzyskania różnego rodzaju ulg i uprawnień proszę zapoznać się z artykułem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności Co daje umiarkowany stopień? - niepelnosprawni.pl.

Ponadto proszę sprawdzić czy przysługuje Pani zasiłek pielęgnacyjny. Zgodnie z art. 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

1) niepełnosprawnemu dziecku;

2) osobie z niepełnosprawnością w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3) osobie, która ukończyła 75 lat.

Ponadto zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie z niepełnosprawnością w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

W przypadku trudnej sytuacji istnieje możliwość ubiegania się o pomoc z opieki społecznej. Można np. złożyć pismo następującej treści:

„W załączeniu przedstawiam moją sytuację. Jest mi bardzo trudno z uwagi na ……………………………... (opisać dokładnie sytuację)

Zgodnie z art. 2 ust. 1  ustawy o pomocy społecznej Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy o pomocy społecznej:

1. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.

2. Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa w art. 2 ust. 1, przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.

3. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.

4. Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.

Z przedstawionych przeze mnie informacji wynika wprost, iż mam trudną sytuację życiową, której sama nie jestem w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Z uwagi na powyższe składam oficjalnie niniejszy wniosek o rozpatrzenie przez Organ mojej sytuacji i orzeczenie wobec mojego gospodarstwa domowego adekwatnej dla moich potrzeb pomocy.”

Jeżeli będzie chciała Pani porozmawiać ze mną bardziej szczegółowo o swojej sytuacji i ww. sprawach lub także o sprawie Pani sprawy rentowej w ZUS może Pani skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).

Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas