Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wszyscy kombatanci jednak zaparkują na „kopertach”? Tak chcą senatorowie

12.10.2017
Autor: Mateusz Różański, na zdj. od prawej: Marian Fałek i Maciej Telec z Biura Legislacyjnego Senatu oraz Robert Mamątow, przewodniczący Komisji ds. Praw Człowieka, Praworządności i Petycji
Czterech mężczyzn w garniturach siedzi za stołem w eleganckiej sali

Członkowie senackiej Komisji ds. Praw Człowieka, Praworządności i Petycji głosowali 11 października 2017 r. nad projektem ustawy, dającej kombatantom prawo m.in. do parkowania na miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnością. Był to finał ciągnących się od kwietnia prac. Decyzja senatorów może wzbudzić niemałe kontrowersje.

Podczas posiedzenia 11 października członkowie komisji obradowali nad projektem ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz ustawy Prawo u Ruchu drogowym. Projekt zakłada dodanie do ustawy o kombatantach artykułu wprowadzającego nowy dokument – kartę kombatanta.

- Artykuł 204 przyznawałby każdemu kombatantowi na podstawie decyzji administracyjnej urzędu ds. kombatantów prawo do uzyskania karty kombatanta – tłumaczył sens zapisów Maciej Telec, główny legislator Senatu. – Byłby to nowy dokument, na podstawie którego jej posiadacz miałby uprawnienia analogiczne do osoby niepełnosprawnej, która jest kierowcą. Kombatant posiadajacy taką kartę mógłby parkować na tzw. kopertach, pod warunkiem umieszczenia jej za szybą – tłumaczył legislator.

Odyseja parkingowa

Projekt ustawy jest efektem trwających od miesięcy prac nad wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich o przyznanie kombatantom możliwości parkowania na tzw. kopertach. Pomysł stworzenia nowego dokumentu powstał podczas ostatniego przedwakacyjnego posiedzenia senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Przeciwko takiemu pomysłowi protestował m.in. prezes Integracji Piotr Pawłowski, który skierował do senatorów swoją petycję. Zwolennikiem przyznania kombatantom kart parkingowych nie jest również Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Mimo tych głosów sprzeciwu, powstał projekt ustawy, która przyznawałaby wszystkim członkom Korpusu Walk o Niepodległość karty parkingowe.

Warto nadmienić, że w tej chwili w Polsce żyje ok. 27 tysięcy członków Korpusu. Projekt ten został jednak odrzucony. Ostatecznie w toku dyskusji powstał pomysł stworzenia innego dokumentu przyznawanego kombatantom, który dawałby takie same uprawnienia, jak karta parkingowa.

Ile osób skorzysta

Realizacją tego pomysłu jest właśnie projekt ustawy wprowadzającej kartę kombatanta, nad którym głosowano 11 października. Ostatecznie projekt został poparty przez pięciu spośród obecnych na posiedzeniu senatorów i przeszedł do dalszych prac.

Zdaniem biorącego udział w konsultacjach projektu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, liczbę beneficjentów tego rozwiązania można szacować na parę tysięcy w całym kraju. Autorzy projektu przyjęli w ocenie skutków regulacji założenie, że liczba ta wyniesie 2 tys.

Komentarz

  • Karta kombatanta miejsce dla kombatanta
    dorcia
    12.10.2017, 16:12
    To niech im zrobią osobne miejsca parkingowe tak jak rodziny z dziećmi mają a nie osobom z niepełnosprawnością ruchową miejsca będą tacy legalnie zajmować! to skandal jakiś jest! A po drugie po co im specjalne miejsce parkingowe przecież chodzą, mogą parkować dalej np. od sklepu? co ciężko parę kroczków więcej zrobić?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas