Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Każdy kombatant zaparkuje na „kopercie”? Senatorowie tworzą kartę kombatanta – bezterminową i bezpłatną

13.03.2018
Autor: Mateusz Różański, Tomasz Przybyszewski, fot. M. Różański
Dwie niebieskie puste koperty przy ulicy

Kombatanci będą mieli dokładnie takie same uprawnienia, jak osoby z niepełnosprawnością posługujące się kartą parkingową. Takiej zmiany chcą senatorowie, którzy przygotowali projekt ustawy wprowadzający nowy dokument – kartę kombatanta. Posiadający ją kierowca będzie mógł nie tylko parkować na „kopercie”, ale też nie stosować się do niektórych znaków drogowych.

„Członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej legitymujący się kartą kombatanta kierujący pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, na zasadach określonych dla osoby niepełnosprawnej legitymującej się kartą parkingową kierującej pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą” – tak brzmi zapis projektu ustawy, przygotowany przez senatorów.

Karta kombatanta bezterminowo i bezpłatnie

Kartę kombatanta wydawać będzie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Co ważne – bezterminowo i bezpłatnie. Inaczej więc niż w przypadku osób z niepełnosprawnością, które muszą zapłacić 21 zł, a karty parkingowej nie dostaną na dłużej niż pięć lat.

Skutkiem wprowadzania w życie tych przepisów będzie uzyskanie przez osoby legitymujące się kartą kombatanta analogicznych uprawnień do tych, które przysługują osobom z niepełnosprawnością, posiadającym karty parkingowe.

W 2017 roku żyło w Polsce ok. 27 tys. członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Zaliczają się do nich m.in. uczestnicy II wojny światowej, podziemia antykomunistycznego po 1945 roku.

Skargi kombatantów

Pomysł stworzenia dokumentu, który zrówna prawa kombatantów i posiadaczy kart parkingowych, to efekt wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) i skarg ze strony środowiska kombatantów, negatywnie oceniających funkcjonujące od lipca 2015 r. nowe przepisy dotyczące kart parkingowych. Po zmianie przepisów część kombatantów straciła bowiem możliwość posiadania karty parkingowej.

Przypomnijmy, że od tego czasu z „kopert” korzystać mogą tylko osoby z niepełnosprawnością lub placówki z kartami parkingowymi wydanymi po 1 lipca 2014 r., zawężono zaś krąg uprawnionych. Karty parkingowe przysługują obecnie osobom z niepełnosprawnością, które – prócz znacznego lub w określonych przypadkach umiarkowanego stopnia – mają także znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Aby z kolei ukrócić proceder korzystania z kart osób zmarłych, dokument ten wydaje się obecnie na maksymalnie pięć lat.

Nagroda za zasługi?

Według RPO i autorów ustawy, państwo powinno szczególnie wspierać weteranów walk o niepodległość, choćby poprzez nadanie im specjalnych przywilejów, takich jak te, które daje karta parkingowa.

„Biorąc pod rozwagę szczególne zasługi dla Polski tych wszystkich obywateli polskich, którzy walczyli o suwerenność i niepodległość Ojczyzny, oraz mając na względzie treść art. 19 Konstytucji RP, nakazującego specjalną opieką otaczać weteranów walk o niepodległość, zwłaszcza inwalidów wojennych, Wnioskodawcy niniejszego projektu uznali, że przywilej w postaci korzystania z niektórych udogodnień w ruchu drogowym, powinien przysługiwać wszystkim kombatantom” – czytamy w projekcie ustawy.

Nie przywilej, a prawo

Takiemu stawianiu sprawy sprzeciwił się Piotr Pawłowski, redaktor naczelny portalu Niepelnosprawni.pl.

„Z uwagą, ale i dużym niepokojem przyjąłem informację na temat próby rozszerzenia grona uprawnionych do używania kart parkingowych na wszystkich kombatantów, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, a także wydawania im tych dokumentów bezterminowo. Jestem oczywiście pełen podziwu dla ich czynów i szacunku dla ich wieku, ale karta parkingowa nie jest nagrodą za zasługi” – napisał w petycji do Marszałka Senatu Piotr Pawłowski, dodając, że możliwość korzystania z „kopert” jest prawem a nie przywilejem, bo osobom, które mają znaczne trudności w poruszaniu się jest to niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Także Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, nie jest zwolennikiem przyznania uprawnień do parkowania na „kopertach” kombatantom niezależnie od ich niepełnosprawności.

„Takie regulacje prawne mogłyby zostać odebrane jako naruszenie konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa i przejaw dyskryminacji osób niepełnosprawnych, którzy legitymując się statusem osoby niepełnosprawnej nie spełniają kryteriów przyznania wskazania uprawniającego do wydania karty parkingowej” – czytamy w przesłanym nam przez ministra piśmie.

„Przywileje dla kombatantów stanowią konstytucyjnie dopuszczone odstępstwo od zasady równości ze względu na szczególną wartość konstytucyjną, którą jest udział w walce o niepodległość (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2004 r., sygn. akt K 12/02)” – odpowiedziano na to w uzasadnieniu projektu ustawy.

Ilu nowych uprawnionych?

Projektodawcy uspokajają, że nowe regulacje nie spowodują lawinowego wzrostu samochodów na „kopertach”, szacując liczbę nowych uprawnionych na 7 tysięcy.

„Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na dzień 14 lipca 2017 r. w obrocie prawnym pozostawało 420311 kart parkingowych – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. – Przy takich założeniach wejście w życie przedmiotowej regulacji mogłoby spowodować 6% przyrost liczby uprawnionych do korzystania z miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. W rzeczywistości przyrost będzie prawdopodobnie niższy, gdyż racjonalne wydaje się przyjęcie założenia, że wnioski o wydanie karty kombatanta nie będą składane przez:

 • część środowiska kombatanckiego, które żyje na wsi lub w małych miasteczkach,
 • dla których barierą samodzielnego użytkowania samochodu stanowi podeszły wiek,
 • czy grupę kombatantów, którzy posiadają kartę parkingową.”

Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się 14 marca podczas wspólnego posiedzenia senackich Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej (wkrótce relacja na naszym portalu). Komisja jednogłośnie opowiedziała się za kontynuowaniem prac nad tym projektem.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • karta parkingowa nie jest Przywilejam!!!!
  bk
  01.07.2018, 12:43
  Karta Pargingowa nie jest przywilejem!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Ci, którzy służyli PZPR i Związkowi Radzieckiemu też ?
  Ewa
  18.06.2018, 13:28
  Czy tylko UB cy i SB cy ?
  odpowiedz na komentarz
 • franciszek
  Franciszek
  16.06.2018, 15:51
  Proszę Państwa z całym szacunkiem ale znowu zaczyna się bałagan z kartami parkingowymi, które miały być wydawane tylko dla osób rzeczywiście mających poważne problemy z poruszaniem się. Niestety można coraz częściej zauważyć, że korzystają z tych kart osoby nie mające żadnych problemów z poruszaniem się.
  odpowiedz na komentarz
 • karta dla agresywnych byczków
  niepełnosprawna posiadaczka karty
  20.03.2018, 15:52
  Jeśli kombatant rzeczywiście potrzebuje karty, może się o nią ubiegać tak samo, jak każda inna osoba niepełnosprawna. Karta parkingowa nie jest odznaczeniem państwowym. Za chwilę te karty dostaną też uczestnicy smoleńskich miesięcznic, bo to przecież najwięksi patrioci.
  odpowiedz na komentarz
 • Nieśmiertelni?
  J23
  19.03.2018, 21:03
  ...dla wszystkich i bezterminowo ??? to jak Lenin wiecznie żywy
  odpowiedz na komentarz
 • Karty parkingowe
  Andrzej Terlecki
  19.03.2018, 06:56
  I znów z uprzywilejowania nici, bo my musimy płacić a Oni nie. Gdzie równość praw ?
  odpowiedz na komentarz
 • karty parkingowe
  ABBA
  16.03.2018, 20:46
  Zrobić koperty płatne i będzie po krzyku.
  odpowiedz na komentarz
 • Karty Parkingowe dla Kombatantów.
  Krzysztof
  16.03.2018, 18:40
  Czy kombatanci są ON?Bezterminowo a my musimy się pętać co 3-5 lat po komisjach które łaskawie dają lub nie dają możliwość wyrobienia karty parkingowej.Lobbiści górą.
  odpowiedz na komentarz
 • Kombatant - kto to taki ?
  JJK
  16.03.2018, 09:07
  Wg Wikipedii - kombatant to towarzysz broni. Teraz to chyba są tylko towarzysze Broni /Bronisławy ;-) /. Czy Misiewicz to już kombatant - czy .... . Nie róbcie szop.
  odpowiedz na komentarz
 • J podziękuję. Jak w banku.
  Borzoi
  15.03.2018, 22:55
  Co za kraj. Za tych nieudaczników odpowiedzialnośc ponoszą ON (gorsza kasta). Powinniśmy solidarnie podziękować przy urnach wyborczych.
  odpowiedz na komentarz
 • kpina
  Rolo21
  15.03.2018, 21:28
  A może jeszcze dajcie każdemu posłowi,senatorowi i ministrom? Cóż za hojność dla kombatantów? A co ma wspólnego jedno z drugim? Wara od naszych miejsc albo zabierać nasze choroby! Choruję na SM postać wtórnie postępującą ale nie jestem kombatantem chociaż żyłem w stanie wojennym.
  odpowiedz na komentarz
 • nie auta a zjazdu na wieczny Parking za darmo
  Bogdan
  15.03.2018, 19:46
  A ilu jest tych kombatantów to ile mają lat tacy ludzie powini miec pozabierane prawa jazdy nie wie gdzie jedzie ma ok 90 lat
  odpowiedz na komentarz
 • nie auta Wózki za darmo
  Bogdan
  15.03.2018, 19:44
  A ilu jest tych kombatantów to ile mają lat tacy ludzie powini miec pozabierane prawa jazdy nie wie gdzie jedzie ma ok 90 lat
  odpowiedz na komentarz
 • Kolejne świństwo
  EBOB
  15.03.2018, 19:18
  Tylko człowiek bez wstydu nie będąc inwalida ma czelność parkować na takim miejscu.No cóż jak widać w Polsce jest ich spora grupa.
  odpowiedz na komentarz
 • jest źle... teraz będzie FATALNIE
  ON
  15.03.2018, 08:37
  Jasne.... Niech zaczną karty parkingowe rozdawać jak ulotki w supermarkecie... U nas na osiedlu jest wieczna "wojna" o miejsce parkingowe dla ON, bo są 3 wolne miejsca (w zasadzie dwa, ale na tyle duże, że parkują 3) i zawsze ktoś nie ma gdzie zaparkować. To samo w supermarketach - miejsc parkingowych kilka i wszystkie zajęte... Jak dojdzie jeszcze coś takiego to już totalnie nie będzie wolnych miejsc - i nie ma co się oszukiwać, tam nie będą stawać kombatanci, bo ci są już w takim wieku że nawet poddaję pod wątpliwość słuszność ich prawa jazdy (przepraszam, ale 80 letnia osoba nie jest już tak sprawna aby prowadzić samochód). Niech najpierw zwiększą ilość miejsc dla ON, a jeśli już koniecznie rząd chce się "podlizać" elektoratowi to niech zrobią specjalne miejsca dla kombatantów - legitymacja ON to nie to samo co bycie kombatantem....
  odpowiedz na komentarz
 • Karta Parkingowa -nie jest przywilejem O/N
  bk
  14.03.2018, 17:43
  to jest naruszenie prawa-a nie przywilej
  odpowiedz na komentarz
 • No to wracamy do starego
  Basia
  14.03.2018, 16:49
  I znowu się zacznie. Nie będą parkować sami kombatanci (no chyba, że mamy również na uwadze osoby represjonowane) bo mają już swoje lata i najczęściej nie poruszają się samodzielnie samochodem, a będą parkować dzieci i wnuczkowie. A i tak tego nikt nie kontroluje, bo i po co. A miejsc dla samochodów osób niepełnosprawnych nie przybywa i będą zajęte przez nieuczciwych. Ale jak przepis będzie dotyczył też osób represjonowanych, których często traktują jak kombatantów to już całkowita porażka.
  odpowiedz na komentarz
 • karta, tylko jaka?
  T
  14.03.2018, 15:13
  inwalida ma kilkaset złotych, a kombatant wielokrotnie więcej. Nie stać go na parkowanie? to bardzo dziwne. Kto komu chce się podobać i dlaczego? Karta może przetargowa, a nie parkingowa.
  odpowiedz na komentarz
 • To już jest przesada.
  ON.
  14.03.2018, 14:09
  Tyle wysiłku,zdrowia i nerwów kosztuje osobę niepełnosprawną wyrobienie karty parkingowej,a tu każdy zdrowy kombatant otrzymuje taką kartę bez terminowo,bez problemowo.Jeżeli ten kombatant jest niepełnosprawny to niech wystąp o tę kartę na takich warunkach jak wszyscy niepełnosprawni.Dla kombatantów dodatek 400+,dodatek energetyczny a dla niepełnosprawnych co?Zasiłek pielęgnacyjny w wysokości niezmiennej od 14 lat 153 zł.W jakim my kraju żyjemy?
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawny
  opolanin
  14.03.2018, 13:47
  To świadczy o tym jak w tym kraju traktowani są niepełnosprawni. My musimy się stawiać na komisję, dokonywać opłat i jeśli już otrzymamy kartę to jest ona ważna maksymalnie 5 lat. Kombatant, czy zdrowy czy też niepełnosprawny dostanie ją z automatu, za darmo i ważną bezterminowo. Tak jak wspomniano wcześniej zapewne nie jedna karta będzie wykorzystywana przez inne osoby co to niby podwożą kombatanta. Niestety podobnie jest nadal z kartami dla ON bo kontrole i weryfikacje nadal są żadne lub zdawkowe.
  odpowiedz na komentarz
 • karta dla kombatanta
  mama-opiekun
  14.03.2018, 11:02
  Uważam że na karcie dla kombatantów powinno być inne logo.Ponieważ będzie to osoba uprzywilejowana nie przystało by byli oni uznani z karty jako osoby z niepełnosprawnością.
  odpowiedz na komentarz
 • skandal!
  niepełnosprawna
  14.03.2018, 08:28
  Pisaliśmy już o tym wcześniej, dlaczego ciężko chorym zabrano???? a kombatant(ten z lat 80 też) ma większe prawa niż ciężko chorzy. Pisaliśmy, każdy kto jest chory, kombatant też staje na komisję lub u orzecznika więc podlegając pod ogólne zasady dostanie lub nie kartę parkingową na rok dwa lub trzy. Tak mają niepełnosprawni. A dlaczego zdrowy kombatant ma stawać na kopercie dla niepełnosprawnych????
  odpowiedz na komentarz
 • wozkowicze.pl
  wózkowicze.pl
  13.03.2018, 20:53
  Przecież założenie że będzie mniejsza ilość jest błędne, bo jeśli ma ta karta funkcjonować tak samo jak zwykła to kombatant nawet nie będzie musiał mieć samochodu, bo może go przywieźć wnuk czy syn. Więc punkt drugi jest błędny z założenia. Niestety ale zwiększona liczna uprawnionych spowoduje zagrożenie życia dla osób na wózkach które nie będą mogły znaleźć odpowiedniego miejsca. Polecamy film ku przestrodze https://youtu.be/3UohN7V0wU8
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas