Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiadomo, o ile wzrosną dofinansowania do pensji pracowników z niepełnosprawnością

19.03.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
Źródło: OBPON.org
mężczyzna w roboczym fartuchu z narzędziami w kieszeniach

Minister Marlena Maląg podała kwoty podwyższonego dofinansowania do pensji pracowników z niepełnosprawnością w związku z pakietem pomocowym dla przedsiębiorców w obliczu ryzyka kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

Kwota dofinansowana dla pracowników ze stopniem znacznym wzrośnie o 150 zł i wyniesie 1950 zł (obecnie 1800 zł) dla pracownika zatrudnionego na 1 etat. Kwota dofinansowana dla pracowników ze stopniem umiarkowanym wzrośnie o 75 zł i wyniesie 1200 zł (obecnie 1125 zł) dla pracownika zatrudnionego na 1 etat. Kwota dofinansowania do pensji pracownika ze stopniem lekkim pozostanie na tym samym poziomie co obecnie – 450 zł.

Zwiększą się także kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z tzw. schorzeniami szczególnymi (02-P, 06-E, 01-U, 04-0 – tylko ze stopniem znacznym lub umiarkowanym i 12-C) z 600 zł na:

  • dla osoby ze stopniem lekkim 600 zł (bez zmian), kwota łączna to 1050 zł (cały etat),
  • dla osoby ze stopniem umiarkowanym z 600 zł wzrośnie na 900 zł, łącznie kwota dofinansowania będzie wynosiła 2100 zł (cały etat),
  • dla osoby ze stopniem znacznym z 600 zł wzrośnie na 1200 zł, łącznie kwota dofinansowania będzie wynosiła 3150 zł (cały etat).

- Jednakże podkreślamy, że są to kwoty maksymalnego dofinansowania, a zgodnie z artykułem 26 a-c ustawy o rehabilitacji kwota dofinansowania nie może przekroczyć 75% kosztów płacy dla pracodawców prowadzących działalność gospodarczą, a dla np. fundacji, stowarzyszeń nie może przekroczyć 90% kosztów płacy – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.org. – Tym samym cieszymy się, iż apel naszej organizacji w imieniu pracodawców osób niepełnosprawnych został wzięty pod uwagę. Mamy nadzieję, że zmiana polegająca na podwyższeniu dofinansowań wejdzie w życie jak najszybciej, aby pracodawcy mogli utrzymać zatrudnienie osób niepełnosprawnych - dodaje.

18 marca rząd ogłosił pakiet działań wspierających przedsiębiorców i pracowników tzw. tarczę antykryzysową.

Tego samego dnia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przedstawiła działania, jakie rząd i PFRON podejmą na rzecz osób z niepełnosprawnością, by zminimalizować skutki kryzysu wywoływanego przez koronawirus. Zaprezentowała je 18 marca 2020 r. podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


 

Komentarz

  • niezbędna zmiana
    SON PODKARPACIE
    19.03.2020, 19:37
    Analizując zaproponowane przez Rząd stawki dofinansowań, które mają zachęcać pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych (ON) dostrzegamy z przerażeniem, że doszło tutaj do - zapewne niezamierzonej, dyskryminacji osób ze znacznym stopniem. Powód dyskryminacji: po raz pierwszy w całej historii wsparć dofinansowanie w odniesieniu do ON z umiarkowanym stopniem z jednym z pięciu schorzeń specjalnych, które ma wynosić 2100 zł/mc/etat przewyższa o 150 zł dofinansowanie przy osobach ze znacznym stopniem - 1950 zł/mc/etat. To może wyrzucić ON ze znacznym stopniem poza rynek pracy, gdyż zatrudnienie takich osób wymaga najczęściej kosztownych dostosowań (windy, podjazdy, bariery, poręcze itp.),które na ogół są zbędne osobom z umiarkowanym stopniem ze schorzeniami specjalnymi. Nadto takie ON mają na ogół dużo mniejszą - niż osoby z umiarkowanym stopniem, wydajność, co powodowane jest m.in. przez: - mniejsze kwalifikacje (z ograniczonego dostępu do nauki, szkoleń, kursów itp.) - mniejszą dyspozycyjność w miejscu pracy (uniwersalność - gotowość do pracy na różnych stanowiskach) - mniejszą mobilność (zdolność do przemieszczania, przekwalifikowania, nauki itp.) - ograniczony wachlarz możliwych rodzajów wykonywania pracy (profili zawodowych) - mniejszą wytrzymałość fizyczna i psychiczna - mniejszą zdolności manualne, - mniejszą siłę fizyczną, - mniejszą postrzegawczość (wyższa wypadkowość), Z uwagi na powyższe, wskazanym jest spowodowanie podniesienia dofinansowań przy zatrudnianiu ON ze znacznym stopniem co najmniej do poziomu 2200 zł/mc/etat tj. by były one wyższe niż przy osobach z umiarkowanym stopniem ze schorzeniami specjalnymi. To uzdrowi sytuację, i podniesie konkurencyjność ON ze znacznym stopniem. Nadto zastanawiającym, dlaczego - w dobie szalejącego koronowirusa, Rząd nie zdecydował się na preferencje dla zanikającego z miesiąca na miesiąc sektora ZPChr, które - jako jedyne wśród wszystkich przedsiębiorstw działających na konkurencyjnym, ustwowo gwarantują swoim pracownikom m.in. doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne (art. 28.1, p.3 ustawy o rehabilitacji) oraz pomoc w finansowaniu leków, leczenia i rehabilitacji ze środków ZFRON (art. 33 ww. ustawy. A MIMO TO OTRZYMUJĄ Z PFRON, WSPARCIE W TGAKIEJ SAMEJ WYSOKOŚCI JAK WSZYSCY INNI PRACODAWCY O.N. (pewnie dlatego z ok. 3 tys. ZPChr 15 lat temu, do dzisiaj pozostało ich zaledwie 850)

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas