wtorek, 7 grudnia 2021 r.
Poradnik centrum
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji- KRS 0000 102 130
Strona główna >> Poradnik centrum
 
NASZ BIULETYN
Wpisz swoj e-mail:
Poradnik centrum

Droga do akceptacji niepełnosprawności swojej lub kogoś bliskiego bywa bolesna i długa. Najważniejsze jest jednak, żeby nie zostać samemu, by wiedzieć, do kogo się zwrócić.

Kiedy gubisz się w gąszczu przepisów albo masz poczucie, że dzieje Ci się krzywda, znajdź w swoim województwie Sejmik Osób Niepełnosprawnych, a jeśli go nie ma - Biuro Porad Obywatelskich. Zobacz też, czym zajmuje się pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Przeczytaj także o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz o przysługujących ulgach i uprawnieniach. Zobacz też poradnik, jak zdobyć sprzęt ortopedyczny. Jeśli zaś szukasz pracy, warto poczytać, od czego zacząć i poszukać ofert pracy.

Jeśli doszło do wypadku i uszkodzenia rdzenia kręgowego, przeczytaj, co robić w takiej sytuacji. Jeśli musisz kupić wózek, upewnij się, jaki jest dla Ciebie najlepszy. W przypadku amputacji przeczytaj, jak zaopatrzyć się w protezę i czy sztuczna kończyna musi być droga.

Jeśli Twoje dziecko urodziło się niepełnosprawne, skontaktuj się z nami i zapytaj o organizacje, które skupiają rodziców i dzieci z podobnymi problemami. A kiedy zaczniesz myśleć o jego edukacji, porozmawiaj z wojewódzkim koordynatorem ds. kształcenia integracyjnego, przeczytaj też, jaką szkołę wybrać i jakie mogą z tym być problemy.

Udar, wylew, stwardnienie rozsiane, choroby Alzheimera i Parkinsona – lista schorzeń, które mogą skazać bliską osobę na wielotygodniowe, a nawet wieloletnie przebywanie w łóżku jest długa. Przeczytaj, jak opiekować się osobą leżącą w domu lub jak zapewnić długoterminową pomoc poza miejscem dotychczasowego pobytu.

Jeśli jesteś osobą niesłyszącą, szukaj ośrodków PZG, zobacz też, co robić, gdy zdiagnozowany zostanie niedosłuch. Jeśli jesteś osobą niewidomą, skontaktuj się z PZN. Dowiedz się też, co robić w przypadku pojawienia się napadów epilepsji i jak żyć z padaczką.

Nie zapominaj o Towarzystwie Walki z Kalectwem i Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pamiętaj o centrach wolontariatu. Pracują tam ludzie, którzy nie pozwolą, żebyś czuł się opuszczony i osamotniony.

Jeśli nigdy nie spotkałeś osoby niepełnosprawnej, przeczytaj historie życia. Zobaczysz, że osoby z niepełnosprawnością, jak wszyscy, chcą prowadzić niezależne życie. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują wsparcia.

AKTUALIZACJA 27.06.2013

Data utworzenia dokumentu: 2003-02-04, 11.18

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych publikowanych w portalu www.niepelnosprawni.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Copyright by Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji